Albumy z reprodukcjami prac Gustawa Klimta znajdują się w ścisłej czołówce najlepiej sprzedających się książek wszechczasów. Jego malarstwo znane jest na całym świecie. Co przyczyniło się do tak wielkiej popularności wiedeńskiego artysty?

14 lipca przypadła 150 rocznica urodzin Gustawa Klimta. Artysta ten przyszedł na świat w małej miejscowości Baumgarten znajdującej się pod Wiedniem. Pojawił się na świecie jako najstarszy z siedmiorga dzieci. Ojciec, z zawodu rytownik, od najmłodszych lat zachęcał go do rozwijania artystycznych pasji, a gdy chłopiec osiągnął wiek lat czternastu, został zapisany do Vienna School of Arts and Crafts. Po początkowym okresie twórczości, który ukazał zdolności Klimta w zakresie tradycyjnego malarstwa przyszedł czas na secesję. W roku 1898 Klimt został twórcą ugrupowania Secesja Wiedeńska i zajął się tworzeniem symboliczno-alegorycznych malowideł ściennych. Jego najbardziej znane prace pochodzą zaś z tak zwanego „złotego okresu”, a najsłynniejszy z nich to oczywiście Pocałunek namalowany w latach 1907–1908. Artystę zainspirował do stworzenia obfitych w złoto prac krótki pobyt w Wenecji i Rawennie, gdzie mógł obejrzeć pełne przepychu bizantyjskie mozaiki. Wpływ tej podróży odcisnął trwały ślad w twórczości wiedeńskiego twórcy. Miał jeszcze wiele pomysłów na dalsze dzieła zachwycające bogatą ornamentyką, ale niespodziewana śmierć sprawiła, że wiele z nich pozostało nieukończonych.

Podejmowane przez artystę ponadczasowe tematy: egzystencja człowieka, miłość i śmierć zapewne stanowią ważny powód, dla którego jego prace wciąż podobają się publiczności i zarazem są łatwo zrozumiałe dla odbiorców z wszelkich kręgów kulturowych. Lecz to nie jedyny powód dla którego Klimt, jak bodaj żaden inny artysta secesyjny, nadal gości w kalendarzach, na pamiątkach, codziennych przedmiotach użytkowych, a nade wszystko we wciąż wznawianych, jak i tworzonych od nowa książkach i albumach.

Trwałe miejsce w pamięci i wyobraźni współczesnych ludzi zapewniły mu dzieła, które z jednej strony wpisały się wiele lat temu w nurt secesyjny, a z drugiej wyprzedziły swoje czasy. Uniwersalny rys, który z nich przebija: emocje, kontrasty, a nade wszystko oryginalność to cechy jakie kocha także design XXI wieku. Złocenia, ornamenty, a nieraz także ostentacyjne bogactwo ujęte na płótnach to z kolei ukłon w stronę luksusu i przepychu, którego choćby małą część można zabrać do domu wraz z reprodukcją mistrza. W dobie kryzysu: bezcenne.

Wanda Pawlik

Zobacz wirtualne muzeum Gustawa Klimta

 
Wesprzyj nas