Zagadka kryminalna na tle wojennych losów Kadyksu oblężonego przez wojska napoleońskie stanowi tylko pretekst do znakomitego opisu miasta i burzliwych czasów z historii Hiszpanii.

Port i miasto, którego warunkiem przetrwania jest morski handel, są oblegane przez wojska francuskie, a rytm życia uzależniony jest od ostrzału dalekosiężnej artylerii. Jednak mimo wojny życie codzienne toczy sie swoim torem, kupcy próbują wszelkimi sposobami prowadzić handel, szpiedzy szpiegują, biedacy usiłują zarobić na chleb a policja ma pełne ręce roboty. Tak oto poznajemy komisarza Tizona, który pod czujnym okiem przełożonych domagających się szybkich wyników, prowadzi śledztwo w sprawie dziwnych zabójstw młodych kobiet. Dziwnych – bowiem wydaje się, że istnieje związek między miejscami, w których dokonywane są morderstwa i miejscami, w których spadają francuskie pociski artyleryjskie.

Śledztwo to główny wątek powieści, choć prawie równorzędnymi są perypetie romansowe kapitana korsarskiego statku Pepe Lobo i prowadzącej kupieckie interesy Lolity Palma, życie francuskich artylerzystów bombardujących oblężone miasto pod wodzą kapitana Desfousseux czy też łotrzykowskie przygody biedoty usiłującej wzbogacić się na wojnie, nawet kosztem życia.

Siłą powieści Arturo Péreza-Reverte jest misterna mozaika postaci, wątków i wydarzeń, składających się na spójny obraz miasta, mieszkańców i czasów. Dbałość o szczegóły, nie tylko historyczne, ale także obyczajowe, geograficzne czy techniczne (napoleońska artyleria!), czynią lekturę przyjemną i zrozumiałą, nawet bez dogłębnej znajomości historii Hiszpanii. To powieść o Hiszpanach, dla Hiszpanów bardziej zrozumiała, ale i nam pozwala cieszyć się pięknem języka i wątkami ponadczasowymi.

Zasadniczo można by określić książkę jako powieść historyczną, wierną najlepszym wzorcom tego gatunku, ale jest to także w pewnym zakresie powieść kryminalna, szpiegowska i obyczajowa. To przede wszystkim opowieść o ludziach i o mieście, dla których kończy się pewna epoka, a nadchodzące zmiany, zwłaszcza gospodarcze, budzą niepokój o przyszłość. Wojna, choć dla Kadyksu nie jest może zbyt dokuczliwa, dla jednych staje się źródłem bogactwa, dla innych klęski – jednak nikomu nie przynosi szczęścia.

(B)

Arturo Pérez-Reverte
Oblężenie
Wydawnictwo Muza 2011

 
Wesprzyj nas