Zimowy piątek, trzynastego stycznia stał się dla sędziwego Reidara Folke Jespersena najgorszym dniem życia. Awantura z braćmi o sprzedaż antykwariatu, przyłapanie żony na zdradzie, konflikt z dawnym współpracownikiem, wreszcie śmierć w dziwacznych okolicznościach – czy może być gorzej?

Kto zasztyletował Jespersena i wystawił nagie ciało z wymalowanym na klatce piersiowej tajemniczym symbolem na wystawie antykwariatu? To podstawowe pytanie śledztwa, którym zajmą się policjanci Gunnarstrand i Frolich. Łatwo mieć nie będą – Jespersen nie był specjalnie lubiany, stąd półprawdy, kłamstwa świadków, zmyłkowe tropy, niejasne motywy. Wychodzą także na jaw wątki sięgające mrocznej wojennej przeszłości ofiary, gdy w Norwegii rządzili naziści, łatwo było o zdradę i kolaborację. Gdy pojawia się kolejna ofiara, sprawa się komplikuje…

Kto zabił jest ważnym pytaniem, ale okaże się, że równie ciekawa będzie odpowiedź na pytanie: dlaczego? A poza tym: kto kim manipulował, dlaczego zginął taksówkarz, a przede wszystkim: jaki jest udział kobiet w tej historii?

Powieść Dahla to bardzo precyzyjnie skonstruowany kryminał, napisany ciekawym językiem, z dobrym tempem akcji, szybko wciągający czytelnika w proces rozwiązywania kolejnych zagadek. Świetne dialogi, typowo skandynawskie podejście do psychologii bohaterów, mrok, chłód i niedopowiedzenia przyprawiające o dreszcz emocji – budują nastrój i klimat opowieści.

(B)

Kjell Ola Dahl
Mężczyzna w oknie
Wydawnictwo Czarne, 2011

 
Wesprzyj nas