Zabójstwo Olofa Palmego to jedno z najdramatyczniejszych wydarzeń w historii Szwecji. Do dziś niezakończone śledztwo, wiele spekulacji, wiele podziałów w społeczeństwie – to najkrótszy bilans tej zbrodni. Swoją wizję zamachu na socjaldemokratycznego premiera przedstawił Leif GW Persson w „Trylogii policyjnej”. W trzeciej części, „Swobodnym upadku jak we śnie”, poznajemy nawet nazwisko mordercy…

Śledztwo prowadzone przez Larsa Johansson, szefa Centralnego Urzędu Śledczego wkracza na nowe tory. Okazuje się, że aby dotrzeć do prawdy, trzeba zbadać niektóre wątki, przeoczone – przypadkiem lub celowo – kilkanaście lat wcześniej. Czytelnik poprzednich tomów odnajdzie tu znajome postacie i sytuacje, które były już sygnalizowane, ale odsunięte na bok przez prowadzących śledztwo. Pojawiają się również nowe, szokujące fakty, a zespół Johanssona staje przed wyjątkowo trudnym zadaniem odtworzenia przebiegu poprzedniego dochodzenia jedynie na podstawie zachowanych dokumentów. Od zbrodni minęło już kilkanaście lat, nie ma więc możliwości zbadania miejsca zbrodni a wielu świadków już nie żyje. Jest więc tak naprawdę szukaniem dziury w całym. Na domiar złego zbliża się termin, kiedy nastąpi przedawnienie przestępstwa…

Grupa Johanssona nie ma więc łatwego zadania, czas nagli, do przekopania jest kilka pokoi szczelnie wypełnionych aktami, na domiar wszystkiego szef pragnie zachować w tajemnicy postępy śledztwa, by nie spłoszyć sprawcy (lub sprawców).

Na tym tomie trylogii nie zawiodą się zwolennicy szwedzkiej odmiany literatury kryminalnej. Różne grupy interesów, zakulisowi gracze, działania wywiadów i kontrwywiadów, spiski, mroczny obraz szwedzkiego społeczeństwa – składają się na wielowątkową fabułę, obracającą się wokół głównego motywu. Powieść wciąga szybko, mimo że nie ma tu pościgów czy strzelaniny, jest za to żmudna policyjna robota przeczesywania akt, szukanie niespójności, przedstawiona w na tyle interesujący sposób, że nie nudzi czytającego, wręcz przeciwnie, chce się szybko podążyć dalej tropem zagadek przygotowanych przez autora.

Ciekawa intryga i stopniowanie napięcia, humor, wiarygodne portrety zwykłych ludzi, realia współczesnej Szwecji, precyzyjne połączenie fikcji i prawdziwych wydarzeń – to dodatkowe atuty prozy Perssona.

Jak kończy się ta zagmatwana historia? Warto sprawdzić samemu. Zdecydowanie warto.

Tomasz Wojciechowski

Leif GW Persson
Swobodny upadek jak we śnie
Wydawnictwo Czarna Owca 2011
III tom Trylogii policyjnej
seria: Czarna seria

Pozostałe części Trylogii policyjnej:
I – Między tęsknotą lata a chłodem zimy
II – W innym czasie w innym życiu

 
Wesprzyj nas