Autor jest ponoć byłym pracownikiem polskich służb specjalnych, doświadczonym agentem, znającym od podszewki pracę wywiadu w różnych krajach świata. Nie jest istotne, czy to prawda, czy nie – istotnym jest fakt, że czytelnik otrzymał solidnie napisaną książkę, o dużej dozie pradopodobieństwa, z wartką, wielowątkową fabułą, umiejscowioną w dobrze znanym nam realiach.

„Nielegalni” to powieść szpiegowska, rozgrywająca się współcześnie w Polsce, Szwecji, Rosji, na Białorusi i Ukrainie, z wątkami sięgającymi czasów II wojny światowej. Mamy tu znane fakty dotyczące stosunków polsko-rosyjskich, wątki katyńskie, działalność IPN, kulisy walki o władzę w Polsce po obaleniu komunizmu, zgrabnie połączone z wydarzeniami fikcyjnymi i prawdziwymi z ostatnich lat – klasyczne political fiction.

Książka Severskiego jest wciągającą kilkuset stronicową historią, z precyzyjnie skonstruowaną fabułą, w finale łącząca większość pozornie odległych wątków, postaci i wydarzeń, które czytelnik poznaje stopniowo w trakcie lektury. “Nielegał” w Szwecji, machlojki białoruskiego KGB, działania wywiadowcze NKWD w Polsce w 1939 roku, nowe dokumenty na temat zbrodni katyńskiej czy też polski prezydent będący marionetką w rękach osobnika o wątpliwej reputacji to elementy intrygi, której rozwikłaniem będzie zajmował się główny bohater, Konrad Wolski.

Powieść jest reklamowana jako odsłaniająca tajemnice polskiego wywiadu, co ze zrozumiałych względów raczej prawdą nie jest, ale nie stanowi to przeszkody dla czytelnika lubiącego klimat zmagań tajnych służb. Zresztą znawca literatury szpiegowskiej znajdzie tu sporo znajomych schematów, w końcu szpiegostwo i kontrwywiad na całym świecie wygląda podobnie. Nie jest to bynajmniej zarzut w stosunku do autora, z uznaniem należy podkreślić sprawność warsztatową i umiejętność wprowadzania kolorytu lokalnego w klasyczne ramy. Robi wrażenie sposób pokazania mentalności służb specjalnych w zależności od narodu – Szwedzi jawią się jako spokojni, precyzyjni i cierpliwi, Białorusini z wszechwładnymi służbami prezydenta i Rosjanie – przekonani o własnej nieomylności i potędze. Poza tym na wschodzie jak to na wschodzie – przemyt, alkoholowe libacje i lewe interesy nie omijają i służb.

Polskie realia ostatnich dwudziestu lat, znane nam z mediów i z życia zakulisowe podchody w walce o władzę, szukanie haków i usuwanie niewygodnych na różnych szczeblach struktur władzy, mierność polskiej sceny politycznej – nie stanowią dla czytelnika niespodzianki.

“Nielegalnych” możemy polecić każdemu miłośnikowi powieści szpiegowskich, w oczekiwaniu na kolejny tom, w którym być może poznamy kontyuację niektórych niedokończonych wątków.

Tomasz Wojciechowski

Vincent V. Severski
Nielegalni
Wydawnictwo Czarna Owca 2011
seria: Czarna Seria

 
Wesprzyj nas