“Człowiek bez psa” to pierwsza z czterech części cyklu Håkana Nessera o inspektorze Barbarottim. Powieść nie jest klasyczną powieścią kryminalną a inspektor nie jest głównym bohaterem. Rzec by można, że pojawia się mimochodem, skromnie i z boku wydarzeń.

Urodziny nestora rodu Hermanssonów, Karla-Erika i jego córki Ebby przypadają w tym samym dniu. Staje się to okazją do spotkania, na które przybywają pozostali członkowie rodziny. Znajdą się na nim żona Karla – Rosemarie , ich dwie córki z mężami i dziećmi oraz syn Robert. Zanim uroczystości na dobre się zaczną – dwie osoby znikają w krókich odstępach czasu – Robert, czarna owca rodziny i Henrik, syn Ebby, najstarszy wnuk Karla-Erika, chodzący ideał.

Z tą zagadką przyjdzie zmierzyć się inspektorowi Gunnarowi Barbarottiemu. W trakcie śledztwa czytelnik poznaje stopniowo mroczne tajemnice rodziny Hermanssonów, a im bliżej końca, tym bardziej staje się jasne, że czeka nas dramatyczny finał…

Ciekawa i nietypowa konstrukcja fabuły, nietuzinkowe postaci, inteligentny humor to niekwestionowane zalety prozy Nessera. Dla zwolenników typowej kosntrukcji powieści kryminalnej książka może być zbyt nietypowa, jako że autor nacisk położył nie na opis i przebieg śledztwa, ale na pogmatwaną historię rodzinną, z jej tajemnicami z przeszłości, problemami jej członków, rodzinnych brudach i konsekwencjach tego dla przyszłości. Do tego wybuchowa mieszanka charakterów – całość robi wrażenie! W cieniu tkwi zaś inspektor Barbarotti, ze swoimi głównymi cechami: skromnością, sumiennością i doświadczeniem zawodowym.

Jak przystało na kryminalną literaturę ze Szwecji nie brakuje również ciekawie zarysowanego tła obyczajowego i społecznego oraz rozterek osobistych i przemyśleń głównego bohatera. Książka dla zwolenników niespiesznej lektury.

Tomasz Wojciechowski

Håkan Nesser
Człowiek bez psa
Wydawnictwo Czarna Owca 2011
seria: Czarna Seria

 
Wesprzyj nas