Ta niewielka objętościowo książka jednego z najwybitniejszych współczesnych myślicieli to próba przedstawienia odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące wszechświata – kiedy i jak się narodził, dlaczego prawa natury mają taką a nie inną postać, czy wszechświat jest jeden czy jest ich wiele i czy “wielki projekt” oznacza istnienie stwórcy czy nauka potrafi go wyjaśnić w inny sposób.

Autorzy na bazie najnowszych teorii naukowych – kwantowej, strun, m-teorii, superstrun i supergrawitacji sugerują, że nasz Wszechświat jest jednym z wielu wszechświatów, w których istnieją inne prawa fizyki, a kosmos nie ma jednej historii, ale wszystkie możliwe historie istnieją równocześnie.

Po publikacji książki największy odzew wzbudziło stwierdzenie, że wszechświat stworzył się sam. Zdaniem autorów “Nie ma potrzeby przywoływać idei Boga, aby wyjaśnić powstanie Wszechświata” ponieważ “istnieje takie prawo jak grawitacja, Wszechświat może i będzie tworzył się sam z niczego”. Oponenci odpowiadają: Być może damy radę wyjaśnić powstanie świata bez Boga, ale najpierw zastanówmy się, skąd wzięła się grawitacja…

Książka, mimo iż napisana błyskotliwie i przystępnym językiem, stanowi spore wyzwanie dla przeciętnego czytelnika, którego znajomość fizyki, astronomii i kosmologii ogranicza sie do wiedzy szkolnej. Jednak warto poświęcić trochę czasu, by zapoznać się z fascynującymi poglądami autorów na osiągnięcia współczesnej nauki. Krótki kurs historii filozofii, zwariowana podróż przez świat fizyki kwantowej, niewyobrażalnie małe cząstki i niewyobrażalnie wielkie rozmiary kosmosu, niezbędność jedenastu wymiarów przestrzeni, ostateczne rozwiązanie teorii wszystkiego? – to wszystko czeka na czytelnika. Na wyciągnięcie ręki.

Stephen Hawking, Leonard Mlodinow
Wielki projekt
Wydawnictwo Albatros 2011

 
Wesprzyj nas