Tym razem stosik jest bardzo różnorodny, a książki, które na niego trafiły wybrali redaktorzy prowadzący w naszym portalu zupełnie różne działy. Wypatrzycie na nim coś, co trafi w Wasz gust?
Ogród nad brzegiem morza
Ta książka to literacka perełka – ma odprężającą atmosferę, ale zostawia w głowie liczne przemyślenia. Można odczytać ją na wiele sposobów, w zależności od własnego doświadczenia życiowego, poglądów i preferencji, na czym w gruncie rzeczy polega siła najlepszej literatury – niby ta sama historia, a dla każdego o czymś innym.
Jest tutaj motyw wielkiej miłości, która definiuje resztę życia, związki pragmatyczne, rozpacz rodziców szukających wiadomości o dorosłym dziecku, które zniknęło bez śladu, przemiany obyczajowe, zalążek przyszłej ekspansji deweloperów rujnujących urokliwe tereny, ale też miejskie zaułki zamieszkiwane przez zżyte społeczności, blichtr i elegancja, Europa latem u schyłku czasów kolonialnych, zagadka – co tak naprawdę zdarzyło się na morzu pewnej nocy. Czy trzeba czegoś więcej?
Przeczytaj recenzję i fragment
Córki chmur
Książka „Córki chmur. O kobietach z Sahary Zachodniej” autorstwa Leny Khalid składa się z reporterskich portretów, z których wyłania się obraz sytuacji kraju będącego pod okupacją od czasów kolonialnych i niepewnego położenia jego mieszkańców. Każdy akapit jest ścieżką do nieznanego świata. Koczownicze życie na pustyni, tak odległe od tego, co znamy z naszych krajowych miast i wsi, zdumiewa trudami i wyzwaniami. Zasady społeczne, obyczaje praktykowane w życiu rodzinnym, tradycje charakterystyczne dla całej społeczności, wszystko to jest fascynujące przez swoją odmienność.
Jednak wystarczy chwila aby zorientować się, że pod tymi w gruncie rzeczy powierzchownymi różnicami kryją się pragnienia wspólne dla wszystkich ludzi, bez względu na to czy mieszkających w namiocie pośród rozgrzanych słońcem piasków czy w betonowym blokowisku w jakimś deszczowym zakątku. To pragnienie znalezienia miłości, stworzenia dobrej i trwałej rodziny, zdrowia i pomyślności dla dzieci, posiadania własnego miejsca do życia, a nade wszystko cieszenia się wolnością pod każdym względem.
Ta książka otwiera oczy przekazując ogrom wiedzy, jest niesłychanie ciekawa. Nie przegapcie jej.
Przeczytaj recenzję i fragment
Życie społeczne zwierząt
Książka „Życie społeczne zwierząt. Jak współpracą podbito świat przyrody” autorstwa Ashleya Warda to fascynujący reportaż popularnonaukowy, który obala powszechne przekonanie, że życie w królestwie zwierząt opiera się wyłącznie na bezwzględnej rywalizacji. Ward, biolog i profesor behawiorystyki zwierząt, zabiera czytelnika w podróż dookoła świata, aby pokazać, jak złożone i zróżnicowane są społeczności zwierzęce i jak kluczową rolę odgrywa w nich współpraca.
Główna teza tej książki sprowadza się do przekonania, że to kooperacja, a nie tylko konkurencja, stanowi o sile napędowej ewolucji i przetrwania w świecie przyrody. Książka zawiera mnóstwo ciekawostek, autor pozwala czytelnikowi być uczestnikiem swoich własnych podróży, pisze tak, aby odbiorca nie ruszając się z fotela miał poczucie, że bada razem z nim zachowania różnych gatunków zwierząt.
Ta propozycja to popularyzacja wiedzy przyrodniczej w najlepszym wydaniu.
Przeczytaj fragment
Ukrywałam Anne Frank
Ta książka to świadectwo historii spisane przez Joop van Wijk-Voskuijl oraz Jeroena De Bruyna. Dotyczy powszechnie znanej sprawy ukrywania rodziny Franków podczas II Wojny Światowej, która zakończyła aresztowaniem ich przez nazistów. Dla świata ta opowieść jest znana przede wszystkim z perspektywy dziennika pisanego przez Anne Frank, w którym ukrywająca się dziewczynka uwieczniła codzienne życie w ukryciu, relacje z innymi mieszkańcami oficyny, swoje przemyślenia, lęki, nadzieje i marzenia typowe dla dorastającej nastolatki. W książce „Ukrywałam Anne Frank” mamy do czynienia z inną perspektywą. Jeroen De Bruyn to młody dziennikarz, którego historia rodziny Franków tak poruszyła w czasach, gdy był małym dzieckiem, że dotarłszy do wieku nastoletniego był już takim jej znawcą, że potrafił wytropić szczegóły umykające dorosłym badaczom. Joop van Wijk-Voskuijl jest z kolei synem kobiety, która była najmłodszą pomocnicą zaangażowaną w pomoc rodzinie Franków, przez co miała najlepszy i najbliższy kontakt z Anną Frank. Panowie razem stworzyli opowieść o tej relacji, przedstawiając czytelnikom w jaki sposób wyglądało z perspektywy zewnętrznej organizowanie kryjówki dla ukrywającej się rodziny. Autorzy rzucają też światło na kwestię zdrady rodziny Franków i przekazania informacji o nich funkcjonariuszom Gestapo.
Totalna magia
Książka „Totalna magia” Alice Hoffman to opowieść o rodzinie Owensów, w której kobiety od pokoleń obdarzone są magicznymi mocami. Ludzie z miasteczka boją się więc przedstawicielek tej familii, nawet wtedy, gdy są nimi urocze siostry Sally i Gillian – dziewczęta, które po śmierci rodziców trafiają pod opiekę ekscentrycznych ciotek, Franny i Jet. Powieść o perypetiach sierot rozsławiła adaptacja filmowa pod tym samym tytułem, z Sandrą Bullock i Nicole Kidman w rolach głównych.
Książka jest jednak bardziej dramatyczna, refleksyjna i ma mroczniejszy ton niż film, skupiając się na ciężarze klątwy i cierpieniach kobiet Owensów. Film natomiast jest znacznie lżejszy, bardziej komediowy i romantyczny, z większym naciskiem na „magię” w sensie wizualnym i mniej na jej konsekwencje. W swoim czasie powieść była chwalona za swoją unikalną atmosferę, liryczny styl, głębokie studium postaci kobiecych i oryginalne podejście do tematyki magii. Przypominamy o niej, bo jest tego warta!
Przeczytaj fragment
Znaki miłości
Czytanie o znakach zodiaku może być ciekawym i intrygującym sposobem na zastanowienie się nad cechami ludzkiej natury, ale ważne jest, by podchodzić do tego z odpowiednią perspektywą. Dla wielu osób taka lektura może być punktem wyjścia do autorefleksji, lżejszym i bardziej przystępnym niż książki pisane przez psychologów. Czy zgadzam się z tym opisem? Czy to pasuje do moich doświadczeń? Czy widzę tutaj pewne wzorce zachowań i dynamiki relacji, które powtarzają się w moich stosunkach z innymi osobami?
Te pytania mogą się pojawić podczas lektury „Znaków miłości” napisanej przez Carolyne Faulkner i jest ona warta uwagi właśnie dlatego, że je prowokuje. Nawet jeśli nie wierzymy w dosłowność horoskopów, treść tej książki może skłonić do zastanowienia się nad własnymi mocnymi i słabymi stronami, zwrócić uwagę na powracające błędy i trudności w związkach, skierować w stronę szukania rozwiązań.
Miłość do rzeczy niedoskonałych
Wszystko co jest napisane w tej książce pewnie gdzieś, kiedyś już Wam przemknęło. Haemin Sunim, nauczyciel medytacji zen, zebrał w niej przemyślenia i refleksje na temat relacji z najbliższymi, związków, przechodzenia przez trudne etapy w życiu, sztuki odpuszczania i wybaczania, empatii, dbałości o siebie samego. To popularne i powszechne tematy, które w takiej czy innej formie nieustannie powracają w postaci artykułów, podcastów, audycji, książek, więc ta publikacja raczej Was nie zaskoczy, ale i tak warto po nią sięgnąć. Dlaczego?
Ponieważ sposób prezentacji wybranych zagadnień, opatrzony staranną, artystyczną formą graficzną ułatwia rozważania nad podjętymi tematami i zapamiętywanie tego, co z danego rozdziału wynieśliśmy. Książka Sunima jest spójna, przemyślana, skondensowana przez co pomaga uporządkować to co już wiemy albo uzupełnić i rozwinąć znane nam informacje.
Zjazd absolwentów
To jest książka, która trzyma w napięciu skalą swojej niedorzeczności. Kluczowym elementem fabuły jest zaginięcie pięknej i utalentowanej uczennicy w 1992 roku. Wszyscy sądzą, że uciekła z młodym nauczycielem, który także zniknął w tym samym czasie. Dwóch głównych bohaterów ma jednak odmienny pogląd na tę sprawę, ponieważ wiedzą, że go zamordowali. Dziewczyna może więc rzeczywiście uciekła, ale nie wiadomo ani z kim, ani dlaczego? Współcześnie martwią się więc, że ich haniebny czyn wyjdzie na światło dzienne i zrujnuje im życie, które dotychczas dobrze się układało: jeden został znanym pisarzem, drugi udziela się w polityce.
Spotykają się więc podczas „Zjazdu absolwentów” i podejmują śledztwo, mające doprowadzić do rozgryzienia, kto zostawia im tajemnicze wiadomości, ponieważ wydaje się, że jest ktoś, kto wie co zrobili. Ta powieść Guillaume’a Musso ma ciekawy pomysł na fabułę i osadzona jest w klimatycznych sceneriach Lazurowego Wybrzeża, ale posiada taką liczbę niedoróbek i niedorzeczności w fabule, że wygląda to wręcz na zabieg zamierzony, który wzbudzi w czytelniku nie dość, że mnóstwo wątpliwości, to jeszcze mocno zaangażuje go w tropienie tychże niespójności. Ze mną tak się stało.
Przeczytałem od deski do deski i skończyłem w poczuciu buntu i oszołomienia, dowiedziawszy się na koniec, że bohaterowie od samego początku w ogóle nie mieli się o co martwić! Ta lektura to osobliwa, ale wciągająca rozrywka.
Antyświat
Książka „Antyświat” Nathana Deversa to intrygująca powieść z pogranicza literatury pięknej, science fiction i filozofii, która eksploruje tematykę wirtualnej rzeczywistości, tożsamości, ambicji i sensu życia w erze cyfrowej. Daje odpowiedź na to, dlaczego wirtualny świat odniósł tak potężny sukces, dając możliwość łatwego wykreowania swojego życia na nowo. Co jest kuszące, bo proste, ale zgubne, bo w długiej perspektywie nieskuteczne.
Głównym bohaterem jest Julien Libérat, młody mężczyzna, którego życie w „prawdziwym” świecie nie układa się najlepiej. Jest niezadowolonym nauczycielem muzyki, którego własne twórcze ambicje spełzły na niczym, właśnie rzuciła go dziewczyna i czuje się jak nieudacznik. W poszukiwaniu ucieczki loguje się do tytułowego Antyświata. Tam może być kim chce, stworzyć się od nowa za pomocą klikania myszką. Bez wysiłku i pozornie bez ryzyka.
W pierwszych akapitach książki autor zdradza, że do niczego dobrego go to nie doprowadzi, dlatego od razu wiadomo, że to powieść-przestroga. I trzeba przyznać, że jest sugestywna.
Przeczytaj fragment
Jak stawić czoła dyktatorowi
Nadal istnieją dziennikarze, którzy są skłonni ryzykować życie, aby powiadomić nas wszystkich o czymś bardzo ważnym. Taką osobą jest Maria Ressa, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2021. Komitet Noblowski podkreślił zasługi Ressy w dokumentowaniu, jak media społecznościowe są wykorzystywane do szerzenia fałszywych wiadomości, nękania przeciwników i manipulowania dyskursem publicznym.
Właśnie dlatego książka „Jak stawić czoła dyktatorowi” jej bardzo ważna, ponieważ te mechanizmy działają dokładnie tak samo wszędzie na świecie, a ona odsłania ich kulisy. Z tego powodu jej autorka stała się obiektem prześladowań politycznych i wielokrotnych aresztowań. Tym samym władze, które ją nękają, tylko dobitnie podkreśliły, jak bardzo prawdziwe jest to, o czym dziennikarka donosi światu, i jak bardzo zależy im na tym, aby świat nie dowiedział się o jej ustaleniach.
Ta lektura powoduje przerażenie, uzmysławiając powszechność i podstępność manipulacji, które docierają do nas każdego dnia.
Premiera: 15 lutego 2024
Przeczytaj fragment
Nikodem Maraszkiewicz
Wanda Pawlik
Robert Wiśniewski