Trzecia wydana w Polsce powieść Arne Dahla to kolejna historia śledztwa prowadzonego przez specjalną jednostkę szwedzkiej policji – Drużynę A. Dla osób, które nie znają jeszcze twórczości Dahla ta powieść może stanowić zachętę do sięgnięcia po “Misterioso” i “Złą krew”.

Tym razem mamy kilka zazębiających się wątków – rozpracowanie internetowej siatki pedofili, porachunki narkotykowego podziemia aż do wielkiego zamachu terrorystycznego. Jak zwykle w takich przypadkach – jest wiele niewiadomych, zwrotów akcji i coraz mniej czasu. Precyzyjna fabuła, pełnokrwiste postacie, z własnymi problemami, mistrzowsko pokazane niuanse psychologii bohaterów – zarówno tych dobrych jak i czarnych charakterów – to wyznaczniki stylu Dahla, które mieliśmy już okazję poznać w poprzednich powieściach. Nie inaczej jest i tym razem.

Świat wykreowany przez Arne Dahla nie jest prosty i czarno-biały, ci dobrzy nie są bez wad, nie ma też miejsca na stuprocentowo szczęśliwe zakończenie. Pogoń za przestępcą przeplata się z problemami osobistymi bohaterów, dzieją się rzeczy, które początkowo wydają się nie mieć ze sobą nic współnego – czytelnik ma więc okazję śledzić proces łączenia elementów układanki, jego slepe zaułki i w końcu niespodziewane rozwiązanie.

Warto zwrócić uwagę na przewijające się w tle przemyślenia autora na temat bezpieczeństwa w społeczeństwie informacyjnym, manipulacji mediów, inwigilacji obywateli czy też wykorzystywania globalnej sieci przez grupy przestępcze czy też politycznie skrajne (faszyści, neonaziści). Książka, pisana w roku 2000, dziś z perspektywy czasu jawi się jako ostrzeżenie.

Arne Dahl to pseudonim artystyczny Jana Arnavalda, szwedzkiego pisarza, krytyka teatralnego i literaturoznawcy. Jako Arne Dahl napisał jedenaście książek: cykl powieści kryminalnych o specjalnej jednostce szwedzkiej policji do walki z przestępstwami o zasięgu międzynarodowym, tzw. Drużynie A, i cztery powieści kryminalne dla dzieci i młodzieży.

Arne Dahl – Na szczyt góry
Wydawnictwo Muza 2011

 
Wesprzyj nas