Rozrywka, wiedza, inspiracja – zobaczcie jakie książki wybraliśmy dla Was na koniec lata. Na stosiku jak zawsze przegląd różnorodnych tytułów. Mamy nadzieję, że znajdziecie pośród nich coś interesującego dla siebie.
Peter Mohlin, Peter Nyström
Cichy ptak
Zagadka która wynikła ze znaleziska pochodzącego z ptasiego gniazda jest tematem powieści “Cichy ptak”. Jej akcja rozgrywa się w Karlstad i jak to w skandynawskich kryminałach bywa łączą się w tej historii elementy obyczajowe i kryminalne. Wiele jest w niej mylnych tropów i domysłów, ponieważ każdy mieszkaniec ulicy przy której mieszkały zaginione dzieci ma do dodania swoje trzy grosze, a autorzy sprytnie zwodzą czytelnika, nie pozwalają mu łatwo odgadnąć co tak naprawdę zdarzyło się w spokojnej okolicy trzydzieści lat temu, kiedy dwóch małych chłopców przepadło bez wieści, choć wyszli tylko na pobliski plac zabaw.
Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.
Tan Twan Eng
Dom drzwi
Powieść “Dom drzwi” łączy fikcyjną opowieść z historycznymi zdarzeniami i postaciami. Rozgrywa się w roku 1921 w Malezji, dokąd przybywa William Somerset Maugham ze swym kochankiem. Trafiają do domu przyjaciół Lesley i Roberta. To osadzona w pięknych krajobrazach i malowniczych czasach powieść obyczajowo-psychologiczna, w której źródłem napięcia są relacje pomiędzy bohaterami, ich sekrety namiętności a także potajemne działania mające dalekosiężne skutki.
Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.
Kieran Setiya
Life is hard
Książka “Life is hard” opowiada o tym, w jaki sposób uniwersalne prawdy skonkretyzowane przez filozofów można przełożyć na zmagania codziennego życia. Jak posłużyć się nimi w obliczu trudności z jakimi każdy z nas prędzej czy później się spotka, dotyczącymi porażki, straty, doświadczenia niesprawiedliwości, przejścia przez utratę zdrowia czy osamotnienie. Autor, profesor filozofii, daje do myślenia, czasami powoduje uśmiech a czasami olśnienie. Nie ma w niej łatwych odpowiedzi ani poradnikowych wskazówek, za to zdecydowanie pozwala ona zobaczyć typowe życiowe trudności z zupełnie nowej perspektywy.
Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.
Łukasz Bednarski
Lit: złoto przyszłości
Baterie litowe są współcześnie wszędzie. Stały się odpowiedzią na potrzebę magazynowania dużej ilości energii potrzebnej do zasilania różnorodnych urządzeń. Co za tym idzie lit czyli pierwiastek, na których opiera się ich działanie staje się coraz cenniejszy i ze względu na jego wartość można porównać go do złota. O tym co oznacza dla świata pragnienie wydobywania litu na nieznaną dotąd skalę napisał ekspert Łukasz Bednarski w książce „Lit. Złoto przyszłości”. Ta książka pozostawia czytelnika z pytaniem – czy pewnego dnia czekają nas wojny gospodarcze o pierwiastek, który przez dziesięciolecia w ogóle nikogo nie interesował?
Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.
Nathan Hill
Wellness
Współczesna wielka powieść o miłości na tle szybko zmieniającego się świata. Rodzina pod wpływem globalnych zmian i równie globalnych pragnień o pięknym domu, idealnym życiu jak z katalogu sklepu meblowego i rodzicielstwie od którego chciałoby się aby nie stwarzało wyzwań – to propozycja Nathana Hilla. Elizabeth i Jack byli ze sobą najszczęśliwsi gdy nie mieli nic a w momencie dotarcia do punktu życiowej stabilizacji i rozmów o urządzaniu swego wymarzonego „domu na zawsze” odkrywają, że ich związek tak naprawdę rozpadł się dawno temu tylko tego nie zauważyli.
Ta książka daje do myślenia o tym, czym absorbuje naszą uwagę współczesna rzeczywistość, kreując pragnienia i wyobrażenia o tym, jak powinno wyglądać i z czego się składać idealne życie.
Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.
Manuela Gretkowska
Przeprawa
Przeprawa z Polską, przeprawa ze sobą i przeprawa ze sprzedażą domu to niektóre tematy książki Manueli Gretkowskiej, która jak zwykle w język się nie gryzie iw charakterystycznym dla siebie ostrym, bezkompromisowym stylu podsumowuje nasza współczesną rzeczywistość. Mnóstwo tu polityki, polskich absurdów, komentarzy do wydarzeń bieżących czyli tego wszystkiego z czego pisarka jest nam dobrze znana. Jeżeli nie zamierzacie przeczytać „Przeprawy” to zapamiętajcie chociaż jeden świetny slogan: „Pożerajmy książki, tuczą tylko duszę.”
Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.
Karolina Sulej
Era Taylor Swift
Piosenkarka Taylor Swift zrobiła oszałamiającą karierę, której kulisy nawet dla osób nie interesujących się tworzoną przez nią muzyką mogą być ciekawe. Karolina Sulej, pisarka i reporterka zainteresowała się jej życiorysem i stworzyła książkę która niezorientowanym wyjaśnia krótko i zwięźle jak to się stało, że ambitna nastolatka podbiła serca słuchaczy najpierw w Stanach Zjednoczonych, a potem na całym świecie. Oprócz części biograficznej książka zawiera też wywiady i komentarze osób, które analizują jej karierę z polskiej perspektywy lub dopowiadają własne wątki do fenomenu jakim stała się Swift, oddziałując – na różne sposoby – na życie wielu ludzi.
Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.
Beata Chomątowska
Miasto dzieci świata
Reportaż o przeszłości i współczesności Rabki Zdroju to monumentalne dzieło autorstwa Beaty Chomątowskiej. Wszystko tu jest – historia lecznictwa, wybitnych rabczańskich postaci, architektury – zachowanej i utraconej. Miłośnicy przeszłości zapewne chętnym okiem spojrzą na archiwalne fotografie, których w tej publikacji nie zabrakło, a sposób narracji spodoba się każdemu, kto lubi meandrować wraz z przeplatającymi się wątkami po zakamarkach historii Polski ujętej tutaj przez pryzmat dziejów jednego miasta.
Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.
Wanda Pawlik
Robert Wiśniewski
Nikodem Maraszkiewicz