Atmosferę znaną z polskiej literatury począwszy od romantyzmu aż po dwudziestolecie międzywojenne można było poczuć na własnej skórze podczas pikniku historycznego „Wszyscy dla dziedzictwa. Klasyka dla wszystkich. Ocalić od zapomnienia”, który odbył się przy dworze w Sieniawie 15 sierpnia tego roku.

Pochodzący z XVII wieku Zespół Parkowo-Dworski w Sieniawie po kilku latach prac remontowych i konserwatorskich odzyskuje dawną świetność. Obecnie stał się miejscem kultywowania dawnych tradycji staropolskich i regionalnych, upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym materialnym jak i niematerialnym regionu.

To właśnie w tym miejscu odbyło się w połowie sierpnia wydarzenie zatytułowane „Wszyscy dla dziedzictwa. Klasyka dla wszystkich. Ocalić od zapomnienia”, integrujące społeczność lokalną, zorganizowane po raz kolejny przez Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Sieniawie.

Program, który przygotowali dla widzów organizatorzy pozwalał prawdziwie odczuć atmosferę dawnych spotkań kulturalnych, jakie odbywały się w polskich dworach. Ich mieszkańcy wszakże nierzadko wspierali twórców kultury, a swoje domy traktowali jako jej ostoję. Współcześnie możemy dowiedzieć się o tym z książek – zarówno tych, które od strony badawczej omawiają dawne czasy, tych które powstają współcześnie przenosząc czytelników do minionych czasów, jak i przede wszystkim tych, które zostały napisane w owych czasach.

Organizatorzy sieniawskiego wydarzenia postanowili dać widzom możliwość jeszcze pełniejszego doświadczenia atmosfery przeszłości, niż jest to możliwe podczas lektury książek. Zapraszając artystów w strojach z dawnych epok, a także odpowiednio dostosowując punkty programu, zapewnili podróż w czasie, podczas której uczestnik mógł przemieszczać się pomiędzy epokami począwszy od romantyzmu aż po dwudziestolecie międzywojenne.

Dzień bogaty we wrażenia rozpoczął się koncertem “Ave Maryja epokami” w zabytkowym drewnianym kościółku św. Antoniego, będącym niegdyś kaplicą dworską a następnie upłynął na rozmaitych prezentacjach i występach artystycznych na dziedzińcu sieniawskiego dworu. Muzycy, tancerze i artyści tworzący rękodzieło artystyczne przybyli do Sieniawy nie tylko z najbliższych okolic, ale także z tak odległych miast jak Zamość. Wystąpili między innymi Kwartet smyczkowy Archi z Krakowa, Capella Allantica z Zamościa, zespól Yanaranda z Wieliczki, Zespół Regionalny Zielony Jawor z Łopusznej, tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna z Zamościa, grupa taneczna Wirujące Babki z Nowego Targu, duet baletowy Małgorzata Cierlik i Tomasz Ślęzak z Krakowa.


W trakcie imprezy na terenach wokół dworu odbywały się warsztaty wokalne i taneczne, prezentacja dawnych polskich tańców – poloneza, mazura, kujawiaka, oberka, krakowiaka. Można było skosztować specjałów kuchni staropolskiej, wziąć udział w warsztatach tworzenia wianków i bukietów ziołowych, obejrzeć zabytkowy samochód z lat dwudziestych XX wieku, a także poprosić o pamiątkowe zdjęcia z jego właścicielami w strojach z epoki. Ostatnim punktem programu była projekcja plenerowa filmu “Noce i dnie”. Agnieszka Kantaruk

 

 
Wesprzyj nas