Biblioteka opactwa benedyktynów w Einsiedeln to jedna z najstarszych i najcenniejszych bibliotek w Szwajcarii. Udokumentowana historia biblioteki sięga 934 roku, choć według legendy jej założycielem sto lat wcześniej miał być mnich i pustelnik św. Meinrad.
Obecnie w zbiorach biblioteki znajduje się 1280 rękopisów (z czego ok. 580 sprzed roku 1500), 1100 inkunabułów i wczesnych odbitek (do 1520 r.) i ok. 230 000 tomów drukowanych od XVI do XXI wieku, obejmujących wiele dziedzin wiedzy. W zbiorach znajduje się wiele unikalnych i cennych rękopisów, inkunabułów i wczesnych wydruków. Najcenniejszym z nich jest Codex Einsidlensis, który zawiera cztery Ewangelie napisane w języku greckim i jest uważany za jeden z najważniejszych rękopisów biblijnych na świecie.
Biblioteka opactwa benedyktynów w Einsiedeln to ważne centrum naukowe i kulturalne, świadectwo nieprzerwanej tradycji i kultury klasztoru, które przyciąga zwiedzających z całego świata. To wyjątkowy skarb kultury, miejsce, w którym można poznać historię i kulturę Szwajcarii, a także podziwiać piękno rękopisów i innych cennych starych ksiąg.
Biblioteki, zgodnie z naukami założyciela zakonu św. Benedykta z Nursji, były ważną częścią klasztorów benedyktyńskich. Zalecenia edukacji i czytania ksiąg sprzyjały pojawieniu się prawdziwej kultury książkowej w klasztorach benedyktyńskich, zwłaszcza gdy klasztory we wczesnym średniowieczu rozwinęły się w centra nauki i gromadzenia dziedzictwa kulturowego.
– Historia biblioteki opactwa benedyktynów w Einsiedeln jest nierozerwalnie związana z historią klasztoru. Biblioteka jest zwierciadłem życia duchowego mnichów i odzwierciedla zarówno ich wzloty, jak i upadki. Ponad tysiącletnia historia biblioteki to historia przetrwania w obliczu wielu przeciwności. Biblioteka przetrwała grabieże, pożary i nieostrożność współbraci. Mimo to zachowała się ogromna ilość cennych rękopisów i grafik. Nie wiadomo dokładnie, ile zabytków zaginęło na przestrzeni wieków. Jednak to, co przetrwało, jest bezcennym skarbem kultury i wiedzy – tak swoją bibliotekę opisują mnisi. ■Wanda Pawlik
Kilka ciekawostek o bibliotece:
W ramach oprowadzania z przewodnikiem można zobaczyć niedostępne zwykle dla publiczności pomieszczenia biblioteki klasztornej. Zwiedzanie możliwe jest codziennie, z wyjątkiem niedziel i dni świątecznych.
W bibliotece znajduje się również muzeum, w którym można zobaczyć m.in. Codex Einsidlensis.
Biblioteka jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Informacje dla zwiedzających: https://www.kloster-einsiedeln.ch/kloster/gesamtuebersicht/gelaende-raeume/stiftsbibliothek