W kwietniu polska premiera „Więźnia nieba” – trzeciego tomu historii rodziny Sempre i Cmentarza Zapomnianych Książek. Czy powtórzy sukces wcześniejszych książek Zafona?

Historia chłopca, którego ojciec wprowadził w podziemny labirynt kryjący w swych przepastnych wnętrzach tysiące zapomnianych woluminów urzekła czytelników z całego świata. Nostalgiczny „Cień wiatru”, przetłumaczony na 40 języków, stał się dla Carlosa Ruiza Zafóna przepustką do międzynarodowej pisarskiej sławy. Tylko w Polsce sprzedano 456 000 egzemplarzy. To wynik bardzo rzadki w kraju, gdzie generalnie niewiele się czyta.

W najbliższych dniach do księgarni trafi “Więzień nieba” – kolejny tom opowieści o losach barcelońskiej rodziny Sempre. Inny jednak od wcześniejszych powieści „Cienia wiatru” i „Gry Anioła”. Więcej w nim brutalności i polityki, mniej nastroju, który zachwycił czytelników na całym świecie w poprzednich odsłonach tej historii.

Tym razem wraz z bohaterami odwiedzimy Barcelonę pod koniec lat 50-tych XX wieku. To nie był dla Hiszpanii dobry czas. Prócz kłopotów wynikających z powojennej rzeczywistości powrócą do bohaterów upiory przeszłości, będą oni zmagać się ze sprawami o których woleliby zapomnieć. Przyjdzie im też walczyć o byt książek: tym razem zastaniemy księgarnię Sempre i Synowie w położeniu tak marnym, jak nigdy dotąd. To także sygnał co do naszej współczesności: czy książki są nam jeszcze potrzebne? A może wolelibyśmy je zesłać na Cmentarze Zapomnianych Książek? (WP)

Carlos Ruiz Zafon – Więzień nieba
Wydawnictwo Muza 2012

 
Wesprzyj nas