Na świąteczne wieczory i poświąteczne dni wybraliśmy kilka interesujących propozycji książkowych dla czytelników w każdym wieku. Szersze omówienia tych książek znajdą Państwo już albo lada moment w naszym portalu, a krótkie rekomendacje czekają poniżej.

 

 

Simon Sebag Montefiore
Jerozolima. Biografia

Święta Wielkanocne z oczywistych powodów kierują uwagę w stronę Ziemi Świętej. Odpowiedzią na to zainteresowanie może być “Jerozolima. Biografia” czyli spisana z polotem historia trzech tysięcy lat wiary, fanatyzmu, rozlewu krwi i współistnienia, od króla Dawida do XXI wieku, od narodzin judaizmu, chrześcijaństwa i islamu po konflikt izraelsko-palestyński.

Autor tej książki zobrazował w jaki sposób peryferyjne miasteczko, początkowo pozbawione jakiegokolwiek znaczenia stało się Świętym Miastem, zmieniając się na przestrzeni epok, dzięki wybitnym postaciom, które je ukształtowały.

Co warto podkreślić „Jerozolima. Biografia” nie jest książką religijną i nie skupia się wyłącznie na wątkach związanych z wiarą. Autor opowiedział w niej zarówno o zwykłych ludziach zamieszkujących to miejsce, jak również o królach, cesarzach i politykach mających z nią wiele wspólnego.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

C.W. Gortner
Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka

“Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka” to zbeletryzowana przez C.W. Gortnera biografia słynnej aktorki teatralnej, opisująca lata dzieciństwa, młodości i okres walki z przeciwnościami, gdy postawiła sobie za cel osiągnięcie statusu najbardziej uznanej aktorki we Francji. Gortner skutecznie wciąga czytelnika w paryski świat teatrów, kabaretów i sztuki, pokazuje wydarzenia z punktu widzenia bohaterki, opisuje emocje, ciężką pracę i wymagania związane z wybranym przez nią zawodem.

Gortner maluje żywy i fascynujący portret “Boskiej Sarah”, która przez lata hipnotyzowała świat swoją sztuką. Życie Sarah było długie i bogate, ale Gortner koncentruje się na jej dzieciństwie, młodości i drodze na artystyczny szczyt, kończąc książkę wielką rolą w Damie Kameliowej Aleksandra Dumasa w 1880 roku.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Shannon Messenger
Ciemnonoc

Ta propozycja skierowana jest do najmłodszych czytelników. „Ciemnonoc” to kolejna powieść z cyklu “Zaginione miasta” o przygodach odważnej dziewczynki Sophie Foster, łączącego dobrą zabawę z przesłaniem o znaczeniu przyjaźni i zaufania dla powodzenia wszelkich przedsięwzięć.

Na młodych bohaterów tego tomu, i wszystkich poprzednich, czekają wyzwania, pułapki i intrygi wrogów na granicy światów: ludzkiego i elfiego. Młodzież z pomocą doświadczonych starych elfów próbuje znaleźć sposób na uniknięcie globalnej katastrofy, którą próbują spowodować podstępni złoczyńcy.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Marcin Wójcik
Gęsiego. Z miasta na wieś

O tęsknocie za powrotem do natury i spokojnego wiejskiego życia opowiedział czytelnikom Marcin Wójcik, reporter „Dużego Formatu”, który w książce zatytułowanej „Gęsiego” przedstawił własne doświadczenia w tej sprawie. Jego reportaż to zabawna, pełna dystansu opowieść dla mieszczuchów fantazjujących o życiu za miastem oraz mieszkańców wsi, którzy dzięki lekturze książki Wójcika zobaczą swój świat w zupełnie nowym świetle.

Są w tej opowieści perypetie z remontem zrujnowanego domu, zmagania z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, wątki ukazujące reakcje bliskich znajomych autora na wieść, że porzuca Warszawę dla wsi i wiele innych ciekawostek, które z pewnością dadzą do myślenia ludziom rozmyślającym nad zamianą życia w mieście na życie na wsi.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Anna Brzezińska
Zmierzch świata rycerzy

W tej książce Anna Brzezińska zabiera czytelnika w podróż po Europie: do Burgundii Walezjuszów, która onieśmiela ostentacyjnym przepychem i bogactwem kultury dworskiej; Rzymu Borgiów, gdzie duch nowej epoki towarzyszy nepotycznym machinacjom; Ferrary d’Estów, krainy walecznych bękartów i renesansowych mistrzów pióra.

Pisarka roztoczyła przed czytelnikami fascynującą panoramę ostatnich dekad średniowiecza i początków ery nowożytnej, niespodziewanie aktualną, stanowiącą zaskakujący komentarz do dzisiejszych czasów.

Tło dla splatających się losów żeńskich bohaterek stanowią: wielość wątków obyczajowych i kulturowych, ówczesne praktyki wojenne, seksualne, polityczne, religijne i artystyczne, tradycje i życie codzienne poszczególnych warstw społecznych, zaczynając od teatru władzy i związanych z nim knowań, poprzez opisy uczt i życia w miastach, na przesyconych symboliką mitów arturiańskich burgundzkich turniejach rycerskich kończąc.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Elizabeth Kolbert
Szóste wymieranie

„Szóste wymieranie” to opowieść o przeszłości i przyszłości Ziemi oraz ważna przestroga dla ludzkości odpowiedzialnej za nieodwracalne zmiany klimatyczne.

Książka Elizabeth Kolbert to jedna z ważniejszych publikacji, która zwróciła uwagę na dramatyczny wpływ działalności homo sapiens na klimat, a co za tym idzie bioróżnorodność.

Książka Kolbert to reportaż literacki, w którym autorka dzieli się z nami ogromną wiedzą, a czyni to w sposób przystępny i ciekawy. Stała się ona bestsellerem, przetłumaczona została na kilkadziesiąt języków, wyróżniono ją nagrodą Pulitzera, a brytyjski dziennik „The Guardian” uznał ją za jedną z najważniejszych stu książek literatury faktu wszech czasów. Sześć lat temu Szóste wymieranie ukazało się również w Polsce, niestety przeszło wówczas niemal niezauważone.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Bernardine Evaristo
Manifest

W 2019 roku Bernardine Evaristo została pierwszą w historii czarną kobietą, która zdobyła Nagrodę Bookera za brawurową powieść „Dziewczyna, kobieta, inna”. W książce „Manifest” opowiedziała czytelnikom o swojej drodze do tej nagrody i o tym, co zmieniła ona w jej życiu.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to niszowa publikacja kierowana do literaturoznawców badających życiorysy wybitnych pisarzy, ale tak zdecydowanie nie jest. To poruszające wyznanie o nierównościach społecznych i kulturowych, poczuciu własnej wartości, znaczeniu wytrwałości i niezłomności w dążeniu do tego, czego się pragnie.

Z refleksjami Bernardine Evaristo może utożsamić się każdy, kto do czegoś dążył i napotykał przeszkody na swej drodze, czuł się niesprawiedliwie traktowany bądź szukał motywacji, aby iść dalej obraną ścieżką. To piękna i ciekawa książka, napisana żywym, wciągającym językiem.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

 
Agnieszka Kantaruk
Wanda Pawlik
Robert Wiśniewski
Nikodem Maraszkiewicz
 
 

 
Wesprzyj nas