Biblioteka Klementinum otwiera swoje podwoje po zimowej przerwie w pierwszy kwietniowy weekend. Ta barokowa skarbnica książek, nazywana najpiękniejszą biblioteką świata, znajduje się w Pradze.

Aż 170 lat trwała budowa całego kompleksu Klementinum, który zakon jezuitów zaczął wznosić w 1556 roku. Jego ważną częścią miała stać się biblioteka i tak się stało – do pomieszczeń, które ukończono w 1727 roku, trafiły zbiory bezcennych ksiąg. Do dziś są one przechowywane na dębowych półkach; na parterze znajdują się głównie obcojęzyczne dzieła teologiczne, a w galerii pisma ogólnonaukowe. Są też książki z zakresu filozofii, retoryki, językoznawstwa i nauk przyrodniczych.

Zbiór ten, liczący 27 tysięcy woluminów, jest niezwykle różnorodny, jako że Biblioteka Uniwersytecka Klementinum, jak nazwano ją po połączeniu z Uniwersytetem Karola w 1622 roku, jako pierwsza w monarchii habsburskiej otrzymała prawo do bezpłatnych egzemplarzy obowiązkowych praskich drukarzy i wydawców.

Jednak na uwagę zasługują nie tylko same księgi, ale też imponująca sala, w której są one przechowywane. Ma ona 41 metrów długości i 12 metrów szerokości, ozdobiona jest freskami Josefa Hiebela o tematyce naukowej i artystycznej, z medalionami prezentującymi osobistości zakonu jezuitów po bokach i obrazem Józefa II w centralnym punkcie biblioteki. Obraz pod kopułą symbolizuje Świątynię Mądrości z mitologii greckiej, natomiast na wysokości wzroku zwiedzających znajduje się kilka dużych, cennych historycznie globusów. Wszystko co można zobaczyć w tych wnętrzach zachowało po dzień dzisiejszy swój pierwotny wygląd, ponieważ nie były one nigdy przebudowywane, a także, szczęśliwie, nie doświadczyły zniszczeń wojennych.

Na zwiedzanie tej biblioteki można wybrać się codziennie od kwietnia do września w godzinach od 9 do 21. Zwiedzający, którzy przybędą do biblioteki w pierwszej godzinie po jej otwarciu będą mogli zakupić bilety wstępu z 50% zniżką, a ceny regularne to 300 CZK za bilet podstawowy, 200 CZK za zniżkowy i 650 CZK za rodzinny. Bilety wstępu obejmują zwiedzanie nie tylko biblioteki ale też Wieży Astronomicznej i ekspozycji instrumentów astronomicznych z przeszłości, jak również najstarszej na ziemiach czeskich stacji meteorologicznej.

Na osoby, które wycieczki do Pragi w najbliższym czasie jednak nie planują czeka niespodzianka pod postacią wirtualnego zwiedzania sal Klementinum. Dostępna jest ona pod adresem: www.klementinum.pano3d.czWanda Pawlik

Fot: Prague.eu

 

 
Wesprzyj nas