Kelly Barnhill tworzy dla czytelników książki przypominające swoją baśniową atmosferą klasyczne opowieści z pogranicza magii i rzeczywistości. Dobro i zło przybiera w nich nowe postaci, tocząc odwieczną walkę w wykreowanych przez pisarkę światach.

 

 

Jeśli gawęda przy ognisku, opowiadanie starych legend i opowieści to coś, co przyprawia Was o przyjemny dreszcz, to w takim razie twórczość Kelly Barnhill jest właśnie dla Was. Jej powieści i opowiadania składają się z wielu warstw znaczeń, z których część możliwa jest do odczytania przez dzieci, zaś inne, ukryte głębiej, czekają na dorosłych odbiorców.

Tym samym są to książki, które czytane ponownie po kilku latach, oczarują czytelnika nowymi spostrzeżeniami i przyniosą mu zupełnie inne refleksje, niż przy wcześniejszej lekturze.

Dziewczynka, która wypiła księżyc

W tej powieści Kelly Barnhill znajdziemy mnóstwo elementów klasycznej baśni – są tu czarownice, wiedźmy, smoki i potwory z bagien oraz magia, gadatliwe zwierzęta i bohater, przeciętny mężczyzna, który wyruszy do walki ze złem.

Korzystając z tych składowych, autorka ukazuje czytelnikom jak zwodnicze mogą okazać się pozory. “Zło może skrywać się tam, gdzie nigdy byśmy się go nie spodziewali” – ostrzega autorka ustami jednej z postaci. Dobro tak samo.

Wielkim atutem tej powieści są przepiękne nastrojowe opisy wszelkich miejsc w niej przedstawionych. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z małym miasteczkiem czy niebezpiecznym bagniskiem, mistrzowskie opisy odmalowują ich atmosferę przed naszymi oczami. Jest tu też oczywiście pradawna tajemnica, którą będą musieli odkryć bohaterowie.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

Ogrzyca i dzieci

O miasteczku, którego mieszkańcy wiedli spokojne i szczęśliwe życie, dopóki działała w ich społeczności biblioteka, opowiada książka „Ogrzyca i dzieci”. To także współczesna baśń ilustrująca w sposób symboliczny to, jak dobro i zło, przybierając różne formy, przeplatają się w życiu każdego człowieka. Teoretycznie jest ona przeznaczona dla dzieci, lecz alegorie, po jakie sięgnęła autorka, czynią z niej adekwatną lekturę także dla dorosłych.

Starszy czytelnik znajdzie w niej motywy polityczno-gospodarcze, ujrzy w niektórych postaciach podstępnych polityków, obiecujących jedno, a robiących coś dokładnie odwrotnego, rozpozna przygnębiające powody prowadzące do upadku społeczności, jak i przynoszące nadzieję działania, wprowadzające dobro i zrozumienie pomiędzy mieszkańcami miasteczka.

To urocza książka poruszająca ważne kwestie, napisana w sposób bliski gawędzie, przystępna dla dzieci, pomimo że wieloznaczna i dająca do myślenia dorosłym.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie

Z myślą o dorosłych czytelnikach Kelly Barnhill stworzyła zbiór opowiadań „Straszliwe młode damy”. W krótkich formach udało jej się zawrzeć tę samą niezwykłą i zachwycającą atmosferę magii, utkaną z symboli i plastycznych opisów, rozbudzających wyobraźnię. Filozoficzne pytania pojawiające się w tej książce to z pewnością jej wielki atut. Zostawiają one czytelnika z refleksjami na temat bytu i istnienia, życia, które być może czeka na nas po śmierci i miłości z tego i nie z tego świata.

Nie ma w tych opowiadaniach nic oczywistego, są plastyczne i wielopłaszczyznowe. Obcowanie z tą książką wręcz przypomina o słynnych słowach Carlosa Ruiza Zafóna: „Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie”, dlatego, że wielość interpretacji w tym przypadku jest przesądzona.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

Wanda Pawlik

 

 
Wesprzyj nas