Razem w Wydawnictwem Uniwersytetu Jagiellońskiego i jego marką Bo.wiem wybraliśmy dla Was kilka książek, które mogą stać się wartościowymi prezentami. O większości z nich czytaliście już na łamach Magazynu Dobre Książki w ciągu minionego roku, ale teraz zebraliśmy kilka propozycji w jednym miejscu, aby mogły stanowić dla Was podpowiedź przy wyborze prezentu.

Podarunek w postaci książki jest czymś więcej niż jakakolwiek inna rzecz, jaką możemy zaskoczyć naszych najbliższych. Przede wszystkim takim upominkiem sygnalizujemy, że doceniamy intelektualne zainteresowania obdarowanego, a jeśli uda nam się trafić w jego gust, to dodatkowo podkreślamy, że z uwagą traktujemy jego zainteresowania, dzięki czemu dobrze wiemy, co może go ucieszyć.

A trzeba przyznać, że nie ma chyba milszej sytuacji od takiej, gdy staje się jasne, że poświęciliśmy drugiej osobie tyle uwagi, by zrozumieć, co jest naprawdę dla niej ważne. Jeżeli zaś prezentem staje się mądra książka, to podarunek stanowi nie tylko ona sama, ale też wiedza, jaka z niej płynie. A to już wartość, która trwa długie lata. Przy odrobinie szczęścia może się okazać, że taka książka zainicjuje nowe hobby bliskiej nam osoby. A to świetna sprawa!

Razem w Wydawnictwem Uniwersytetu Jagiellońskiego i jego marką Bo.wiem wybraliśmy dla Was kilka książek, które mogą stać się takimi właśnie wartościowymi prezentami. O większości z nich czytaliście już na łamach Magazynu Dobre Książki w ciągu minionego roku, ale teraz zebraliśmy kilka propozycji w jednym miejscu, aby mogły stanowić dla Was podpowiedź przy wyborze prezentu.


Paige Williams
Sprzedam dinozaura

Pierwsza z naszych propozycji to niesamowita – w pełni zasługująca na określenie jej tym słowem, książka dziennikarki Page Williams „Sprzedam dinozaura”. W najpełniejszy możliwy sposób realizuje ona założenia książki popularnonaukowej mającej za zadanie przybliżyć czytelnikom zagadnienia im nieznane i pozostające przeważnie jedynie w hermetycznym kręgu osób profesjonalnie zajmujących się daną dziedziną.

W tym przypadku odbiorca poznaje dwie grupy profesjonalistów: uniwersyteckich paleontologów oraz zawodowych poszukiwaczy skarbów z zamierzchłej przeszłości, którzy przy rozpaczy tych pierwszych wydobywają z ziemi cenne z naukowego punktu widzenia świadectwa przeszłości i nie zawsze postępują z nimi w sposób zgodny z prawem.

Opowiadając o zmaganiach jednych i drugich autorka przyjęła za wątek przewodni sprawę człowieka, który postanowił wystawić na aukcji kompletny szkielet dinozaura wydobyty nielegalnie z piasków pustyni Gobi.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.


Agnès Poirier
Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji

Znaczenie dziedzictwa przeszłości dla obecnych i przyszłych pokoleń jest tematem także książki „Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji” autorstwa Agnès Poirier.

Brawurowy, zapierający dech w piersiach reportaż z nocy pożaru paryskiej katedry stał się w niej pretekstem do rozważań nad tym, dlaczego tak ważne są niezmienne punkty odniesienia, trwające od stuleci. Z takim właśnie trwaniem, bezpieczną stałością, kojarzyła się wielu ludziom katedra, która w roku stanęła w płomieniach. Ów pożar stał się dla wielu ludzi z całego świata przerażającym doznaniem, gdyż zagroził materialnemu istnieniu budowli będącej czymś więcej niż tylko architektoniczną perełką.

Książka autorka uzmysławia, dlaczego tego typu obiekty mają dla dziedzictwa kulturowego ludzkości aż tak wielkie znaczenie.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.


Barry Hatton
Lizbona, królowa mórz

Wyobrażenia o mieście pełnym bogactwa i najniezwyklejszych dziwów zwiezionych z odległych krańców świata mieszają się w książce „Lizbona, królowa mórz” z obrazami wielkiej klęski i udręki jakie przyniosło tytułowemu miastu potworne w skutkach trzęsienie ziemi.

Ta biograficzna opowieść o mieście autorstwa Barry’ego Hattona jest fascynującym portretem miejsc, ludzi i zdarzeń, stanowiących składowe historii portugalskiej stolicy.

Autor będący dziennikarzem ma prawdziwy dar wyszukiwania frapujących historii, z których stworzył wciągającą całość – książkę na której stronicach przeplata się przeszłość i współczesność. Ta lektura przypadnie do gustu wszystkim, którzy lubią przenieść się w wyobraźni do odległych miejsc, a z pewnością w niejednej osobie może rozbudzić pragnienie podróży do Lizbony i samodzielnego zagłębienia się w atmosferze opisywanych przez autora miejsc.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.


Marc Hartzman
Wielka księga Marsa

Dla tych, którzy woleliby pojechać dalej niż na kraniec Europy też mamy propozycję – jest nią książka “Wielka księga Marsa” autorstwa Marca Hartzmana. Tym co warto podkreślić jest młodzieżowa, miejscami wręcz komiksowa forma, w jakiej autor przedstawił, w sposób urozmaicony i zajmujący, dzieje ludzkich wyobrażeń i poczynań w kwestii tytułowej planety.

Książka stanowi kompilację wiadomości o działaniach naukowców z różnych czasów zmierzających do zgromadzenia jak najpełniejszych informacji o Marsie, ale też kopalnię ciekawostek odnośnie podboju kosmosu i przy tym sensowny przegląd znaczenia Marsa w popkulturze.

Autor stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, z jakich powodów ta jałowa i niegościnna planeta od tak wielu lat pobudza wyobraźnię Ziemian.


Michael Butter
Teorie spiskowe

Tę propozycję dedykujemy wszystkim, którzy lubią zajrzeć pod powierzchnię zjawisk. “Teorie spiskowe” będąc książką popularnonaukową takie spojrzenie umożliwiają, wielowymiarowo przedstawiając teorie spiskowe jako zjawisko będące na przestrzeni wieków narzędziem sprawowania władzy, jak również sposobem porządkowania rzeczy niezrozumiałych przez osoby niewykształcone, upatrujące w wymyślonych koncepcjach przyczyn skomplikowanych problemów współczesności.

Książka Michaeal Buttera w przystępny i logiczny sposób wyjaśnia jak tytułowe teorie wpływają na funkcjonowanie świata, stając się składową jego historii.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.


Hwang Sok-yong
O zmierzchu

Nasza ostatnia propozycja to skłaniająca do filozoficznych rozmyślań powieść koreańskiego pisarza Hwang Sok-yonga. Opowiada ona o architekcie, wywodzącym się ze skromnego środowiska, któremu udało się zrobić oszałamiającą karierę. Przekroczyła ona jego najśmielsze oczekiwania lecz w konsekwencji działań, które podjął, pracując pośród innych wpływowych architektów, uległy nieodwracalnym zmianom pejzaże związane z jego własną przeszłością, wpisane w pamięć całego pokolenia.

Zmierzch życia przyniósł bohaterowi konkluzje na temat tego, co daje i co zabiera powszechny pęd do modernizacji i urbanizacji. I chociaż akcja książki rozgrywa się w odległym kraju, to wnioski płynące z jej lektury są tak samo adekwatne względem naszej polskiej rzeczywistości.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

Agnieszka Kantaruk
Wanda Pawlik
Robert Wiśniewski
Nikodem Maraszkiewicz
 

konkurs

 

 
Wesprzyj nas