Bogato ilustrowana książeczka „Pola w lesie” to opowieść, która pomoże rodzicom w przekazaniu małemu dziecku najważniejszych zasad zachowania podczas leśnej wycieczki. Bajecznie kolorowe rysunki inspirowane barwami jesieni pomogą w ich zapamiętaniu.

Książeczka „Pola w lesie” autorstwa Gabrieli Rzepeckiej-Weiss, zilustrowana przez Magdalenę Kozieł-Nowak, to publikacja przygotowana z myślą o najmłodszych dzieciach. Jej główną bohaterką jest tytułowa Pola, ciekawska dziewczynka, która wraz z rodzicami wybiera się na wycieczkę do lasu. Historia zaczyna się w chwil pakowania rzeczy przed wyjazdem, a kończy – i tu niespodzianka – w sytuacji niezupełnie bezpiecznej, z której jednak udaje się wybrnąć bohaterom z pomocą życzliwego pana leśniczego.

Perypetie Poli, jej mamy, taty i ulubionego Królisia, przyjdą z pomocą tym rodzicom, którzy chcieliby przedstawić zasady bezpiecznych wycieczek po lesie – bezpiecznych i dla dziecka i dla zamieszkujących las zwierzaków. Autorka wyjaśnia jak zachować się w przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia i jak się nie zachowywać, aby zwierząt nie płoszyć, ale i nie prowokować. Krótkie, wyróżnione graficznie zdania takie jak: „Nie śmiecimy, nie niszczymy, nie palimy, nie krzyczymy” czy „Gdy na zwierzę się natkniemy, cicho się wycofujemy”, zapadną dziecku w pamięć i spełnią swoją edukacyjną rolę.

Z kolei ilustracje znakomicie oddające atmosferę jesiennego lasu działają na wyobraźnię. Pola obserwuje z oddali zwierzęta, robi im zdjęcia aparatem fotograficznym. Dowiaduje się, które grzyby można zbierać, a których nie wolno, ponieważ są trujące. Na przykładzie mamy i taty widzi co się stanie, jeśli przez przypadek zaniepokoi się mrówki i może sobie wyobrazić też, co by było, gdyby człowiek nieopatrznie naruszył gniazdo os lub spokój borsuczej nory. A na koniec… Nie, tego nie zdradzę, ale mogę powiedzieć, że to jest historia, w której napięcie rośnie aż do ostatniej strony – oczywiście w sposób adekwatny dla kilkuletniego czytelnika.

Tę książeczkę z pewnością warto przeczytać z dzieckiem przed leśną wycieczką, a może i zabrać ze sobą do lasu, aby zajrzeć do niej podczas odpoczynku na leśnej polanie i porównać sytuacje opisane w książce z rzeczywistym otoczeniem. Jest to jedna z tych publikacji, które w prostej formie przekazują istotne informacje i na pewno warto ją włączyć do biblioteczki dziecka.Wanda Pawlik

Gabriela Rzepecka-Weiss, Pola w lesie, Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak, Wydawnictwo Dwukropek, Premiera: 24 sierpnia 2022
 
 

 
Wesprzyj nas