Czym właściwie jest miłość? Jak ważna jest nadzieja? Co daje cierpienie? Te istotne kwestie poruszała w swojej twórczości Dorota Terakowska, dziennikarka i pisarka z Krakowa, która zasłynęła z uniwersalnych, intrygujących fabuł. Jej skłaniające do refleksji książki zwracają uwagę czytelników na to, jak ważne są w życiu człowieka wrażliwość na zło i krzywdę innych. Od których tytułów najlepiej zacząć spotkanie z twórczością tej autorki? Polecamy cztery naszym zdaniem najciekawsze.

 

Córka czarownic

Miłość i jej brak, osobiste poświęcenie dla dobra ogółu, niesienie pomocy innym i znaczenie nawet niewielkich gestów dobroci – te motywy przewijają się w powieści “Córka czarownic”. Jest to historia utrzymana w baśniowej konwencji, zaznajamiająca czytelnika z losami uciemiężonych mieszkańców Wielkiego Królestwa, niegdyś szczęśliwych, a teraz cierpiących w niewoli okrutnych Najeźdźców, zmuszanych do katorżniczej pracy, nękanych biedą, chorobami i gwałtownością śmierci.

Nie jest różowo w tym świecie, a z drugiej strony tli się w nim też nadzieja na odzyskanie wolności i wiara, że po blisko ośmiu wiekach panowania agresora nadejdzie dzień, w którym dopełni się proroctwo Pieśni Jedynej. A stać się to ma za sprawą złotowłosej dziewczyny, sieroty od dziecka wychowywanej przez czarownice.

Życie złotowłosej i jej opiekunek było nieustanną ucieczką, ich schronieniem stawały się opuszczone domy i lasy, do których nie śmieli zapuścić się Najeźdźcy. Dziewczyna musiała nauczyć się nie tylko magicznych sztuczek, czytania w myślach czy rozmów z gwiazdami, ale także poznać dzieje swojego kraju, niegdyś bogatego, rządzonego przez sprawiedliwych władców i miłującego pokój, lecz przed ośmioma wiekami podbitego przez dzikich koczowników z Wielkich Stepów. Ta wiedza okaże się niezbędna, by zmierzyć się z przeznaczeniem.

Przeczytaj fragment

 

W krainie kota

To powieść fantasy z akcją umieszczoną w Krainie Tarota. Czytelnicy pamiętający “Alicję w Krainie Czarów” zapewne bez trudu wychwycą pewne nawiązania do tej klasycznej książki. Chociaż to propozycja raczej dla młodszych czytelników, z nieskomplikowaną historią, w której przeplatają się wydarzenia z rzeczywistości i tytułowej magicznej krainy, to dorośli też mogą odnaleźć w niej odrobinę magii.

Ewa, młoda matka Jonyka i właścicielka uratowanego przed śmiercią kota Kotyka, nie ma łatwego życia. Nie dość, że w ciąży przeżywa pewien incydent gastronomiczny, to później zaczyna ją prześladować niezbyt szczęśliwa liczba trzynaście. Ewa dostrzega, że kot nie jest wcale zwyczajnym zwierzęciem, jej syn zwyczajnym dzieckiem, a ona sama… no cóż, tego zdradzić nie możemy.

Całą trójkę czeka szalona podróż po sennej krainie zwanej Tarotem, gdzie muszą odnaleźć zaginionego Księcia. Czeka ich mnóstwo niebezpieczeństw, lawirowanie między światami, co nie pozostaje bez wpływu na ich zdrowie. Ale misja jest najważniejsza, liczy się jedynie odnalezienie Księcia.

Przeczytaj fragment

 

Samotność bogów

„Samotność Bogów” to zadziwiająca podróż do czasów, gdy na zgliszczach Starego rodziło się Nowe. Ale czy nowe jest lepsze od starego? I co zrobić ze starymi bogami, gdy nadchodzi nowy? Terakowska wspaniale pokazuje wewnętrzne konflikty i dylematy głównych bohaterów, zmagających się z nieuniknionymi zmianami i oczekiwaniami kapłanów nowej religii, by brutalnie zniszczyć to, co stare – wierzenia, posągi i figurki, zapomnieć o leśnych duszkach i okrutnych bogach żądających krwawych ofiar. Zwalić brutalnie z piedestału czy raczej pozwolić odejść starym bogom z godnością?

Terakowska nie ocenia wyborów, których dokonują bohaterowie, nie podpowiada też czytelnikowi, co jest słuszne a co nie, zostawia mu pole do refleksji. “Samotność bogów” to książka o sile religii i wiary, która powołuje do życia bogów, na obraz i podobieństwo człowieka i która ma moc odesłania ich w niebyt – mniej lub bardziej brutalnie.

„Samotność Bogów” to kolejna odsłona rozważań filozoficzno-teologicznych autorki i zarazem opowieść o historii miłości człowieka do Stwórcy. Tym razem Terakowska rozważa kwestie słabości religii, leżące w ich wyznawcach.

Przeczytaj fragment

 

Tam gdzie spadają anioły

Złożone relacje pomiędzy dobrem a złem, wiarą a wiedzą stały się tematem powieści „Tam, gdzie spadają anioły”. Jest to najbardziej filozoficzna i nastrojowa powieść spośród przez nas wybranych. Autorka podjęła w niej także kwestię pragnienia magii w codziennym życiu, oczekiwania tych maleńkich cudów, które pozwalają każdemu człowiekowi pokonywać dzień za dniem.

Jej główną bohaterką jest mała dziewczynka Ewa, która traci swojego anioła stróża, co skutkuje pechem i koniecznością regularnych pobytów w szpitalu oraz przeczuciem, że zdarzy się coś złego. Tymczasem jej anioł stróż, pozbawiony swoich mocy, ląduje na ziemi, gdzie poszukuje odpowiedzi na pytanie o istotę dobra i zła oraz stara się uratować swoją podopieczną. Czy mu się uda?

To książka o życiu i istocie człowieczeństwa, o tym że czasem z jakiegoś powodu jesteśmy wystawiani na cierpienie, trudy i przykrości. Wzruszająca opowieść o przyspieszonym dojrzewaniu dziecka i o tym, że często dzieci stają się dojrzalsze od swoich rodziców. Skłania do zastanowienia się czy zło jest przeciwne dobru, czy raczej istnieją jedno dla drugiego, czy zdarzają się boskie ingerencje w życie człowieka i na ile sami decydujemy o sobie. Egzystencjalne pytania autorka podsunęła czytelnikom za pomocą niebanalnej fabuły.

Przeczytaj fragment

 

Wanda Pawlik

Dorota Terakowska, Córka czarownic, Wydawnictwo Literackie, Premiera w tej edycji: 15 czerwca 2022
 
Dorota Terakowska, W krainie kota, Wydawnictwo Literackie, Premiera w tej edycji: 15 czerwca 2022
 
Dorota Terakowska, Samotność bogów, Wydawnictwo Literackie, Premiera w tej edycji: 12 października 2022
 
Dorota Terakowska, Tam gdzie spadają anioły, Wydawnictwo Literackie, Premiera w tej edycji: 12 października 2022
 
 

 
Wesprzyj nas