Tym razem w cyklu wirtualnego zwiedzania zabytkowych bibliotek zawędrowaliśmy z kamerą Magazynu Dobre Książki do Cieszyna. To w tym mieście nad Olzą, w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej znajdują się wyjątkowe kolekcje ksiąg i rękopisów z przeszłości, które do dziś stanowią ważne źródło wiedzy dla badaczy wielu dziedzin naukowych.

 

 

W murach Książnicy Cieszyńskiej znalazło się miejsce dla kilku zabytkowych kolekcji bibliotecznych, o łącznej liczbie ponad 200 000 książek. -Jest to swoisty skarbiec, w którym kryje się kod do kultury cieszyńskiej, ponieważ zbiory te zawierają książki, które przez wieki były w obiegu na Śląsku Cieszyńskim, były tutaj czytane, były tutaj pisane, były tutaj wydawane – trafnie stwierdza Pan Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej. Są tutaj zbiory Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, biblioteka Czytelni Ludowej, biblioteka Tadeusza Regera, Biblioteka Pomuzealna oraz zbiory Józefa Ignacego Kraszewskiego podarowane cieszyniakom przez syna i spadkobiercę słynnego pisarza, ale przede wszystkim księgozbiór Leopolda Jana Szersznika – i to właśnie przedstawieniu tej kolekcji poświęcony będzie najnowszy odcinek filmu dokumentalnego w naszym cyklu.

Ów jezuita doby oświecenia, fundator tej kolekcji, żywił przekonanie iż odpowiedni warsztat naukowy jest niezbędny do prowadzenia działalności edukacyjnej. Dlatego właśnie, powróciwszy do rodzinnego Cieszyna pod odbyciu studiów w Czechach, podjął decyzję o założeniu nowoczesnej biblioteki, co miało miejsce w 1802 roku. Miała ona służyć uczniom cieszyńskiego gimnazjum – ale nie tylko – intencją fundatora było bowiem utworzenie biblioteki publicznej, służącej wszystkim zainteresowanym. Wówczas, a był to okres rozbiorów Polski, była to pierwsza i jedyna biblioteka publiczna na terenie ówczesnego Śląska Cieszyńskiego.

 

 

Szczęśliwie przetrwała do naszych czasów, łącznie z oryginalnym drewnianym wyposażeniem, służącym jeszcze jej pierwszym użytkownikom w XIX wieku. Zgodnie z zamierzeniem fundatora wciąż stanowi źródło wiedzy dla badaczy. O jej bogatej historii opowiedzą naszym czytelnikom i widzom Pan Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej oraz Pani Jolanta Sztuchlik, Kierownik Działu Zbiorów Specjalnych. Agnieszka Kantaruk

Na premierę filmu dokumentalnego zapraszamy w niedzielę 12.06 o godzinie 20:00
https://www.youtube.com/MagazynDobreKsiazki

Fot: Anna Fedrizzi-Szostok

 

 
Wesprzyj nas