Chyba najbardziej znany guru i znawca programu Adobe Photoshop po raz kolejny zabiera czytelnika w podróż po świecie graficznych efektów specjalnych i fascynujących sztuczek.

Nie jest to książka o typowych zastosowaniach programu, do których został przede wszystkim zaprojektowany: korekcja kolorów, wyostrzanie czy retusz. Autor skupił się przede wszystkim na przedstawieniu mniej znanych i rzadziej używanych narzędzi, by pokazać prawdziwy potencjał Photoshopa i nowe możliwości, które w nim drzemią.

Techniki i wskazówki są przedstawione w sposób najlepszy z możliwych – na konkretnych projektach, z opisem krok po kroku oraz dodatkowymi inforamcjami, które mogą być przydatne również w innych, podobnych sytuacjach. Jest to jedna z tych książek, które nie wymagają czytania od deski do deski, można zacząć w zależności od chęci i potrzeb od dowolnego rozdziału i zrealizować wybrane ćwiczenie.

Na koniec kilka tytułów ćwiczeń z kilkudziesięciu zawartych w książce: chromowane napisy z odbiciami, odbicie w wodzie, trójwymiarowy telebim, rozcinanie tekstu, promienista eksplozja, collage z wielu fotografii, świetliste ścieżki. Cały rozdział został poświęcony efektom 3D, między innymi autor pokazuje, jak osiągnąć prawdziwe cieniowanie 30, prezentuje sposób wykonania trójwymiarowego opakowania czy też projekt emblematu.

Książka, napisana żywym językiem, bez zbędnego żargonu, będzie zrozumiała dla każdego czytelnika, który chciałby poznać mniej znane i niezwykłe efekty i narzędzia. Na uznanie zasługuje także szata graficzna, skład i bogactwo ilustracji – ułatwiają one w sposób znaczący korzystanie z książki. (AS)

Scott Kelby
Photoshop CS4. Pikantne efekty specjalne
Helion 2010

 
Wesprzyj nas