W listopadzie 2022 w Toruniu zostanie wręczona Nagroda Literacka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2021. Autorka/Autor wyróżnionej powieści otrzyma 25 tys. złotych i pamiątkową statuetkę.To pierwsza w Polsce nagroda literacka honorująca twórców debiutujących w literaturze gatunkowej. Jej przyznanie poprzedzi szereg wydarzeń promujących twórczość krajowych “kryminalistów”. Będą to spotkania autorskie, warsztaty literackie, panele dyskusyjne.

Nagroda ma charakter ogólnopolski i cykliczny – zostanie przyznana również w następnych latach. Jej fundatorem jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czteroosobowe jury wybierze zwycięską powieść spośród książek nadesłanych przez wydawnictwa. Zgodnie z Regulaminem wydawnictwo może zgłosić nie więcej niż 5 powieści. Ma na to czas do 16 maja 2022 r.
Lista zgłoszonych książek zostanie opublikowana na stronie internetowej Książnicy Kopernikańskiej: www.ksiaznica.torun.pl

Tytuły nominowanych powieści poznamy najpóźniej do 9 listopada 2022 r. Spośród nich jury wybierze książkę, która zostanie uhonorowana Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2021.
Wręczenie nagrody odbędzie się 26 listopada 2022 r. w Toruniu.
Zwycięzca otrzyma statuetkę autorstwa toruńskiego rzeźbiarza-medaliera Sebastiana Mikołajczaka oraz 25 tysięcy złotych brutto. Dodatkowo Książnica Kopernikańska przekaże laureatowi nagrodę specjalną w wysokości 3 tysięcy złotych brutto za udział w spotkaniach autorskich w województwie kujawsko-pomorskim.

Więcej informacji w Regulaminie Nagrody za Kryminalny Debiut Roku 2021 (plik .pdf)

Organizatorzy: Książnica Kopernikańska w Toruniu we współpracy z Fundacją Kult Kultury. Partner: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wydarzenia towarzyszące – Gwiazdozbiór kryminalny


Magazyn Dobre Książki objął wydarzenie patronatem medialnym
 


fot. Tomasz Dorawa/Książnica Kopernikańska w Toruniu

RYSZARD ĆWIRLEJ – PRZEWODNICZĄCY JURY
Jest dziennikarzem, pisarzem i wykładowcą. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 1996 – 1997 pracował jako reporter w TVP Katowice, w latach 1997-2010 w poznańskim oddziale TVP, gdzie m.in. był szefem redakcji „Teleskopu” i wydawcą ogólnopolskiego programu reporterskiego „Telekurier”. W roku 2010 został członkiem zarządu do spraw programowych poznańskiego Radia Merkury. Odszedł z radia w 2015 roku. Jest wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Przede wszystkim jednak jest znany jako pisarz – autor powieści kryminalnych, twórca nowego gatunku literackiego – powieści neomilicyjnej. Opublikował trzy powieściowe cykle kryminalne o poznańskich szkiełkach: Cykl PRL-owski „milicyjny” i przedwojenny „policyjny” oraz współczesny.
Dwukrotny zdobywca Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, a także Kryminalnej Piły i Złotego Pocisku.

AGATA KOSS-DYBAŁA – CZŁONKINI JURY
Agata Koss-Dybała – dziennikarka od 25 lat związana z Radiem Lublin, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Radia Lublin. Pracowała w Redakcji Publicystyki Kulturalnej, specjalizując się w audycjach literackich i społecznych. Nagrywała m.in. Wisławę Szymborską, Czesława Miłosza i Olgę Tokarczuk. Teraz pisze i reżyseruje słuchowiska. Pełni funkcję kierownika Biura Promocji i Projektów; odpowiada m.in. za koncerty i płyty radiowe. Jest inicjatorką i koordynatorem wielu projektów szkoleniowych i promocyjnych finansowanych przez EFS, NBP i Miasto Lublin. Pomysłodawczyni dwóch festiwali literackich: Kryminalnych czwartków w Lublinie i Festiwalu reportażu w Lublinie. Laureatka Nagród Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Prezydenta Lublina.

KATARZYNA PUZYŃSKA – CZŁONKINI JURY
Z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na swojej największej pasji, czyli pisaniu. W wolnych chwilach biega (jak sama mówi: od biegania jest pozytywnie uzależniona) i zajmuje się swoim czworonożnym stadem – psami i końmi. Uwielbia Skandynawię i Hiszpanię. Kocha muzykę rockową, zwłaszcza punk i metal. Mówi się, że jest najbardziej wytatuowaną polską pisarką. Od lat jest weganką i stanowi to bardzo ważną część jej ideologii życiowej.
Jest autorką kryminałów, powieści fantasy oraz książek non-fiction. Lipowska saga to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym. Prawa do publikacji kryminalnych powieści Puzyńskiej sprzedano do ponad dwudziestu krajów. Co roku wielbiciele Lipowa spotykają się na Zlotach, gdzie książki Puzyńskiej można przeżyć na żywo! Gmina Zbiczno (gdzie rozgrywa się duża część akcji powieści) przygotowała Ścieżkę Śladami Powieści Puzyńskiej. Można więc zwiedzić miejsca z książek również samodzielnie.
“Chąśba” to dopiero pierwsza książka fantasy Puzyńskiej – choć kocha ten gatunek całym sercem. Powieść ta dotyka tematyki starosłowiańskiej, ale nawet w takiej scenerii nie obyło się bez zagadki kryminalnej. Z kolei reportaże Puzyńskiej – “Policjanci. Ulica”, “Policjanci. Bez munduru” i “Policjanci. W boju” przedstawiają służbę funkcjonariuszy Policji od zupełnie innej strony, niż miało to dotychczas miejsce w literaturze.
Puzyńska występowała również w programie telewizyjnym “Opowiem Ci o Zbrodni” w charakterze prowadzącej. Z okazji jubileuszu stulecia Polskiej Policji za książki “Policjanci. Ulica” i “Policjanci. Bez munduru” otrzymała od Komendanta Głównego nagrodę w kategorii “Policja w literaturze”.

RAFAŁ MOCZKODAN – SEKRETARZ JURY
Nauczyciel akademicki, literaturoznawca, szkoleniowiec. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Tam również uzyskał stopień doktora i następnie doktora habilitowanego w zakresie literaturoznawstwa (rozprawa poświęcona emigracyjnej krytyce literackiej). Zajmuje się kreatywnością, krytyką literacką oraz zastosowaniem narzędzi ICT w praktyce polonistycznej i copywriterskiej. Od ponad dwudziestu lat prowadzi zajęcia i szkolenia z zakresu kreatywności i innowacyjności, pisania tekstów użytkowych i contentu internetowego, krytyki literackiej. Jest czynnym krytykiem literackim, opublikował m.in. zbiór „Mistrz w czapce czeladnika i inne recenzje” (Toruń 2018).


TERMINARZ SPOTKAŃ AUTORSKICH W RAMACH PROJEKTU
GWIAZDOZBIÓR KRYMINALNY KUJAWY POMORZE

21 kwietnia 2022
KATARZYNA BONDA
Książnica Kopernikańska
ul. Słowackiego 8
Godz. 18.00

Katarzyna Bonda jest autorką serii kryminalnej z Hubertem Meyerem (“Sprawa Niny Frank”, “Tylko martwi nie kłamią”, “Florystka”, “Nikt nie musi wiedzieć”, “Klatka dla niewinnych”, “Balwierz”), tetralogii z profilerką Saszą Załuską (“Pochłaniacz”, “Okularnik”, “Lampiony” i “Czerwony Pająk”), a także powieści kryminalnych inspirowanych prawdziwymi zdarzeniami – “Miłość leczy rany” i “Miłość czyni dobrym”.
Ma w dorobku również dokumenty kryminalne: “Polskie morderczynie”, “Zbrodnia niedoskonała” oraz “Motyw ukryty” napisane wspólnie z Bogdanem Lachem.
Książki Katarzyny Bondy sprzedały się w Polsce w nakładzie przekraczającym dwa i pół miliona egzemplarzy. Są wydawane w 16 krajach. Prawa do edycji zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Random House.
Na podstawie “Lampionów” powstał serial “Żywioły Saszy” emitowany przez stację TVN. Prawa do adaptacji książki dokumentalnej “Polskie morderczynie” kupiła Nordic Entertainment Group – serial fabularny pojawi się w platformie streamingowej Viaplay.

5 maja 2022
ROBERT MAŁECKI
Książnica Kopernikańska
ul. Słowackiego 8
Godz. 18.00

Z wykształcenia politolog i filozof. Ukończył Akademię Bydgoską (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz i redaktor “Nowości”, a potem jako kierownik redakcji tego dziennika w Grudziądzu, byłem dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia. Od kilku lat utrzymuje się z pisania. Z doskonałym skutkiem: jest laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Nagrody Kryminalnej Piły.
Zadebiutował w 2016 r. Serca czytelników podbił serią kryminalną o komisarzu Bernardzie Grossie (“Skaza”, “Wada”, “Zadra”) oraz drugą, o dziennikarzu Marku Benerze (“Najgorsze dopiero nadejdzie”, “Porzuć swój strach”, “Koszmary zasną ostatnie”). Obecnie zaliczany jest do ścisłej czołówki polskich pisarzy kryminalnych.

Mówi o sobie: Z tym pisaniem to było tak. Zaczęło się w 2009 roku od pierwszej powieści, która do dziś – w oszałamiającym nakładzie 5 szt. – leży w szafie (modlę się, żeby nikt jej stamtąd nie wyciągnął). Potem była praca nad sobą, momenty zwątpienia, chęć rzucenia pisania w diabły. Wygrało jednak wymyślanie intryg kryminalnych i mozolne klepanie w klawiaturę. W ten sposób, w 2012 roku, trafiłem na warsztaty literackie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Przez 3 lata, rok po roku, właśnie tam uczyłem się pisania od najlepszych: Marty Mizuro, Mariusza Czubaja i Marcina Świetlickiego.

26 maja 2022
KATARZYNA PUZYŃSKA
Książnica Kopernikańska
ul. Słowackiego 8
Godz. 18.00

Z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na swojej największej pasji, czyli pisaniu. W wolnych chwilach biega (jak sama mówi: od biegania jest pozytywnie uzależniona) i zajmuje się swoim czworonożnym stadem – psami i końmi. Uwielbia Skandynawię i Hiszpanię. Kocha muzykę rockową, zwłaszcza punk i metal. Mówi się, że jest najbardziej wytatuowaną polską pisarką. Od lat jest weganką i stanowi to bardzo ważną część jej ideologii życiowej.
Jest autorką kryminałów, powieści fantasy oraz książek non-fiction. Lipowska saga to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym. Prawa do publikacji kryminalnych powieści Puzyńskiej sprzedano do ponad dwudziestu krajów. Co roku wielbiciele Lipowa spotykają się na Zlotach, gdzie książki Puzyńskiej można przeżyć na żywo! Gmina Zbiczno (gdzie rozgrywa się duża część akcji powieści) przygotowała Ścieżkę Śladami Powieści Puzyńskiej. Można więc zwiedzić miejsca z książek również samodzielnie.
“Chąśba” to dopiero pierwsza książka fantasy Puzyńskiej – choć kocha ten gatunek całym sercem. Powieść ta dotyka tematyki starosłowiańskiej, ale nawet w takiej scenerii nie obyło się bez zagadki kryminalnej. Z kolei reportaże Puzyńskiej – “Policjanci. Ulica”, “Policjanci. Bez munduru” i “Policjanci. W boju” przedstawiają służbę funkcjonariuszy Policji od zupełnie innej strony, niż miało to dotychczas miejsce w literaturze.
Puzyńska występowała również w programie telewizyjnym “Opowiem Ci o Zbrodni” w charakterze prowadzącej. Z okazji jubileuszu stulecia Polskiej Policji za książki “Policjanci. Ulica” i “Policjanci. Bez munduru” otrzymała od Komendanta Głównego nagrodę w kategorii “Policja w literaturze”.

9 czerwca 2022
RYSZARD ĆWIRLEJ
Książnica Kopernikańska
ul. Słowackiego 8
Godz. 18.00

Jest dziennikarzem, pisarzem i wykładowcą. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 1996 – 1997 pracował jako reporter w TVP Katowice, w latach 1997-2010 w poznańskim oddziale TVP, gdzie m.in. był szefem redakcji „Teleskopu” i wydawcą ogólnopolskiego programu reporterskiego „Telekurier”. W roku 2010 został członkiem zarządu do spraw programowych poznańskiego Radia Merkury. Odszedł z radia w 2015 roku. Jest wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Przede wszystkim jednak jest znany jako pisarz – autor powieści kryminalnych, twórca nowego gatunku literackiego – powieści neomilicyjnej. Opublikował trzy powieściowe cykle kryminalne o poznańskich szkiełkach: Cykl PRL-owski „milicyjny” i przedwojenny „policyjny” oraz współczesny.
Dwukrotny zdobywca Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, a także Kryminalnej Piły i Złotego Pocisku.

15 września 2022
MACIEJ SIEMBIEDA
Książnica Kopernikańska
ul. Słowackiego 8
Godz. 18.00

Dziennikarz z trzydziestoletnim doświadczeniem reporterskim – specjalizuje się w śledztwach historycznych. Trzykrotnie otrzymał za nie tzw. „polskiego Pulitzera”, czyli nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, uznawaną za najwyższy laur zawodowy w kraju. Laureat ponad dwudziestu nagród w konkursach na reportaż.
W 2017 r. zadebiutował jako pisarz. Jego pierwsza powieść – „444” – jest rezultatem wielu lat poszukiwań najczęściej kradzionego obrazu Jana Matejki. Rok później ukazało się „Miejsce i imię” – powieść poświęcona tajemnicy holenderskich szlifierzy diamentów więzionych podczas II wojny światowej w obozie pracy na Górze św. Anny. Trzecią powieścią był „Gambit”, a po nim – „Wotum” i „Kukły”.
Bohaterami jego najnowszej książki ­– „Katharsis” – są greccy emigranci z 1949 roku i polscy gangsterzy. Siembieda rozwiązuje w niej zagadkę kopalni uranu w Kletnie, w której Rosjanie wydobyli surowiec do produkcji ponad trzystu bomb atomowych.

20 PAŹDZIERNIKA 2022
MARTA MATYSZCZAK
Książnica Kopernikańska
ul. Słowackiego 8
Godz. 18.00

Chorzowianka z urodzenia, dziennikarka z wykształcenia, pasjonatka kryminałów z wyboru. Prowadzi Kawiarenkę Kryminalną – portal poświęcony literaturze kryminalnej (www.kawiarenkakryminalna.pl). Uczestniczka warsztatów literackich podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu oraz Festiwalu Conrada w Krakowie. Laureatka konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła). Adeptka kursu scenariopisarskiego w Warszawskiej Szkole Filmowej. Autorka scenariuszy kryminalnych fars teatralnych. Kocha psy i podróże, szczególnie tropem powieściowych bohaterów.
„Tajemnicza śmierć Marianny Biel” to jej powieściowy debiut, który zapoczątkował cykl „Kryminał pod Psem” – serię humorystycznych kryminałów z detektywem Szymonem Solańskim i kundelkiem Guciem w rolach głównych.

26 LISTOPADA 2022
WOJCIECH CHMIELARZ
Teatr Muzyczny w Toruniu
ul. Żeglarska 8
Godz. 18.00

Rocznik 1984. Autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (2015) i Wielkiego Kalibru Czytelników (2019). Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: „Podpalacz” (2012), „Farma lalek” (2013), „Przejęcie” (2014), „Osiedle marzeń” (2016), „Cienie” (2018) oraz cyklu gliwickiego: „Wampir” (2015), „Zombie” (2017) i „Wilkołak” (2021).
Za thriller psychologiczny „Żmijowisko” (2018) otrzymał Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego, został również uhonorowany Złotym Pociskiem. Powieść została zekranizowana przez Canal+. W następnych latach wydał kolejne thrillery: „Ranę” (2019) i „Wyrwę” (2020) a także powieści sensacyjne: „Prosta sprawa” (2020) i „Dług honorowy” (2021). W 2022 roku został nagrodzony za słuchowisko „Wilkołak”, zrealizowane jako Serial Oryginalny Empik Go na podstawie jego powieści wydanej pod tym samym tytułem. Publikował między innymi w „Pulsie Biznesu”, „Polityce” i „Nowej Fantastyce”.

 
Wesprzyj nas