Najbardziej znany i najbardziej zaawansowany program do obróbki grafiki rastrowej czyli Adobe Photoshop przedstawiania nie wymaga. W tym roku doczekał się kolejnej wersji CS5, a od czasu premiery wersji CS4 przed blisko dwoma laty wydano co najmniej kilkaset książek na jego temat.

„Oko w oko…” nie odbiega od najlepszych wzorów: ma prostą strukturę opartą na lekcjach, omawiających grupę zagadnień i przedstawiających punkt po punkcie kolejne czynności potrzebne do osiągnięcia celu. Taki sposób prezentacji wiedzy sprawia, że z książką pracuje się łatwo i przyjemnie, a dodatkowym atutem jest szata graficzna – przejrzysta, z dużą ilością zdjęć i zrzutów ekranowych ilustrujących kolejne etapy pracy oraz miły dla oka skład i kolorystyka.

Tematyka kolejnych lekcji obejmuje zagadnienia od najprostszych – podstaw obsługi programu, korekcji obrazów po zaawansowane możliwości retuszu, użycia warstw, masek i filtrów. Dla osób stawiających pierwsze kroki w edycji obrazów książka stanowi nieocenioną pomoc i pozwoli poznać podstawowe i nieco bardziej zaawansowane techniki korekcji. Dla znających dobrze Photoshopa wiele technik będzie zapewne już znanych, ale mogą tu znaleźć nieco wskazówek i sztuczek autorskich, które być może uznają za lepsze od dotychczas używanych.

Według deklaracji autora książka została przygotowana dla grafików, fotografów i projektantów, profesjonalistów i hobbystów, oraz osób studiujących grafikę komputerową, dlatego położył on duży nacisk na praktyczne przykłady i ćwiczenia. Trzeba stwierdzić, że udało mu się to osiągnąć w pełni – tok wykładu jest przejrzysty i logiczny, a ćwiczenia stanowią mocny atut książki. (B)

Deke McClelland
Oko w oko z Adobe Photoshop CS4
Helion 2010

 
Wesprzyj nas