Charytatywny kiermasz „Książka w ciemno” przygotowują studenci z Krakowa. Całkowity dochód z tegorocznej, czwartej edycji wydarzenia zasili konto fundacji opiekującej się zwierzętami.

Stosy książek opakowanych w szary papier, przewiązanych sznurkiem, piętrzą się w korytarzach kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego. Do późnego wieczora studenci wypisują odręcznie na tych opakowaniach krótkie frazy, cytaty albo hasztagi, które nie zdradzają tytułu książki, ale w lapidarny sposób odnoszą się do jej treści. A gdy pojawia się nowa dostawa książek, praca zaczyna się od początku – pakowanie, wymyślanie atrakcyjnych opisów i przenoszenie ich na papier. Tak wyglądają przygotowania do czwartej edycji kiermaszu „Książka w ciemno”, podczas którego miłośnicy książek zbierać będą fundusze wspierające działalność organizacji charytatywnej.

Alicja Oświecińska, koordynatorka akcji Książka w ciemno, fot. Piotr Kędzierski

– Ideą naszego wydarzenia jest zebranie jak największej ilości książek, które następnie każdy będzie mógł nabyć za symboliczną opłatą podczas kiermaszu na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – mówi Alicja Oświecińska, koordynatorka akcji „Książka w ciemno”. – Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane na rzecz fundacji opiekującej się bezdomnymi zwierzętami – dodaje. Tegoroczna edycja kiermaszu jest już czwartą. We wcześniejszych latach beneficjentami tego studenckiego przedsięwzięcia, powstałego w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, była Fundacja Wyspy Szczęśliwe.

Studenci pakują książki, fot. Piotr Kędzierski

Jak wspomina koordynatorka każda kolejna edycja akcji cieszy się większym zainteresowaniem osób wspierających. Podczas pierwszej edycji udało się zebrać około 700 książek, podczas drugiej 1000, a na finale trzeciej uczestnicy kiermaszu mogli wybierać już spośród ponad 2000 paczuszek. Jak będzie tym razem? – Na razie spakowaliśmy 1000 książek i pozostało jeszcze drugie tyle do zapakowania w magazynie. Do finału zostało jeszcze trochę czasu, a książki wciąż napływają – zdradza Alicja Oświecińska.

Każdy, kto chciałby wspomóc akcję i podarować jedną lub więcej książek na szczytny cel wciąż może to zrobić. Książki będą zbierane do piątku 25 marca, a organizatorzy przygotowali przejrzystą mapę miejsc w Krakowie i w Poznaniu, gdzie można zostawiać egzemplarze. Znajduje się ona TUTAJ. Są na niej szkoły podstawowe i średnie, instytucje kultury – w tym długa lista domów i klubów kultury, a jeśli komuś bliżej do restauracji, kawiarni czy pubu, to takie miejsca także pomagają w zbieraniu książek.
Studenci pakują książki, fot. Piotr Kędzierski

Wszystkie przekazane tytuły pojawią się na kiermaszu, który odbędzie się na terenie Kampusu UEK w Krakowie, w namiocie przed Pawilonem C, a w przypadku złej pogody w holu na 1 piętrze pawilonu sportowego w dniach 4-8 kwietnia 2022. Towarzyszyć mu będą dodatkowe atrakcje, takie jak gra terenowa, zagadki czy strefa czytania. Szczegółowe informacje pojawiać się będą na stronie wydarzenia na Facebooku.

Osoby nie mogące wziąć udziału w kiermaszu, zainteresowane jednak bezpośrednim wsparciem Fundacji Nasze Zoo, znajdą dane kontaktowe i numer konta na oficjalnej stronie tej organizacji. Agnieszka Kantaruk

Zdjęcia: Piotr Kędzierski

 

 
Wesprzyj nas