Nieco przydługi tytuł książki trafnie oddaje jej zawartość. Lee Varis, od 30 lat pracujący w branży fotografii reklamowej o fotografowaniu ludzkiego ciała wie chyba wszystko i dobrze się stało, że postanowił przekazać swoje doświadczenia czytelnikom.

Nie należy ulec złudzeniu, że autor potraktował temat skóry powierzchownie czyli „naskórkowo”, jest dokładnie odwrotnie. Szczegółowość wywodu autora zadowoli każdego, a dobrze dobrane ćwiczenia i przykłady, bogato ilustrowane zdjęciami są znakomitym uzupełnieniem tekstu. Na początek autor podaje podstawowe informacje o obrazach cyfrowych, sprzęcie i konfiguracji programu Photoshop, omawia aspekty zarządzania kolorem i podstawowej korekcji odcieni skóry.

W kolejnych rozdziałach czytelnik poznaje tajniki i sposoby oświetlenia modeli – od prostego oświetlenia portretowego po zaawansowane techniki studyjne, plenerowe i eksperymenty ze światłem. Szczególnie cenne są w tym rozdziale schematy zastosowanego oświetlenia i wskazówki dotyczące różnych jego rodzajów, podane w zaskakująco prosty i zrozumiały sposób.

Zasadniczą część książki stanowią rozdziały traktujące o korekcji koloru skóry, prostych i zaawansowanych technikach jej retuszu, cyfrowej kosmetyce i upiększaniu oraz efektach specjalnych. Warto zwrócić uwagę szczególnie na rozdziały dotyczące retuszu skóry osób o ciemnej karnacji, czarnoskórych – ten temat zwykle był traktowany marginesowo. Podobnie pomijany jest zwykle ważny, jak się okazuje, aspekt kulturowy wizerunku osób i odcienia skóry na fotografii.

Dzięki przystępnemu stylowi pisania autora książka jest zrozumiała bez problemu dla przeciętnego użytkownika programu Photoshop, atutem są też ilustracje i schematy oraz cały przekrój informacji – od prostych porad po wyjaśnienie złożonych zagadnień.

Jak pisze autor w przedmowie, książka zasadniczo powstała z myślą o zawodowcach, ale jest ona również przystępna i pożyteczna dla osób interesujących się fotografią nieco głębiej niż tylko pstrykaniem na imprezach rodzinnych. (AS)

Lee Varis
Ciało
Profesjonalne oświetlenie i retusz w fotografii portretowej
Jak perfekcyjnie fotografować i retuszować ludzką skórę
Helion 2010

 
Wesprzyj nas