Pogodna, optymistyczna książeczka dla ukraińskich dzieci już wkrótce trafi do ośrodków pomocy, bibliotek i stowarzyszeń. Napisał ją Sviatoslav Chernii, ukraiński pisarz mieszkający w Polsce, zilustrowała Dominika Marzec-Starzykowska. To charytatywna inicjatywa krakowskiego dystrybutora książek Ateneum.

Czytanie uspokaja, pomaga odizolować się od dręczących myśli i zmartwień dnia codziennego. Dlatego, jak doradzają psychologowie, dzieciom w trudnej sytuacji trzeba czytać, ponieważ książeczki spełniają rolę terapeutyczną. Mając to na uwadze pracownicy krakowskiej hurtowni książek Ateneum wpadli na pomysł wydania książeczki dla najmłodszych uchodźców z Ukrainy. Napisał ją Sviatoslav Chernii, ukraiński pisarz mieszkający w Polsce, zilustrowała Dominika Marzec-Starzykowska, a prace redakcyjne wykonała Bohdana Zinyk.

Rezultatem ich wspólnej pracy jest książeczka o małym smoku, któremu z pomocą przyjaciół udaje się pokonać przeszkody stojące na drodze do realizacji jego marzenia. Smok ten zamieszkuje zamek w Zbarażu przy którym uprawia kwiaty potrzebne mu do tworzenia pięknych kompozycji zapachowych. Robi to nie bez przyczyny – a mianowicie chciałby wygrać konkurs na najlepsze perfumy. Nie jest to jednak proste. Smok przekonuje się, że każdy, kto podejmuje jakieś działanie, będzie musiał zmagać się z przeciwnościami losu, ale ten, kto ma dobrych przyjaciół, wyjdzie z trudności zwycięsko.

„Perfumeria Smoka Panteleimona” kierowana jest do młodszych dzieci, przedstawia historię uniwersalną, niosącą pozytywne przesłanie. Zamysłem autora było przekazanie małym czytelnikom, że jeśli masz cel, a potrzebujesz pomocy, zawsze znajdą się ludzie, którzy z dobrego serca pomogą i podpowiedzą, by nie zniechęcać się porażkami i nie rezygnować z tego, co dla danej osoby jest najważniejsze. Jest to lektura mogąca przynieść dzieciom uśmiech i satysfakcję płynącą z pozytywnego zakończenia.

Egzemplarze tej książeczki zostaną bezpłatnie przekazane do ośrodków pomocy, bibliotek i stowarzyszeń. Ich druk został ufundowany przez firmy z branży wydawniczej. Wspomnianą już firmę Ateneum – największego polskiego dystrybutora książek, gier, zabawek i artykułów papierniczych, Drukarnię Wydawniczą im. W.L. Anczyca, firmę Igepa Polska, zajmującą się dystrybucją papieru oraz firmę Follak – lidera w zakresie uszlachetnień druku. Agnieszka Kantaruk

 

 
Wesprzyj nas