Statuetkę Nike, nagrodę otrzymaną za “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, autor książki wystawił na licytację, z której dochód zasili akcję SOS Ukraina Polskiej Akcji Humanitarnej.

Książka “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Zbigniewa Rokity została w 2021 roku uhonorowana Nagrodą Literacką Nike. Docenili ją zarówno jurorzy jak i czytelnicy – głosami publiczności autorowi przyznano również Nagrodę Nike Czytelników. Ten reportaż, w którym autor rusza śladami historii swojej rodziny, dotyczy odkrywania własnej tożsamości ukrytej w zakamarkach małych ojczyzn i ich dziejów. Jego literacka wędrówka ma szerszy kontekst, do czego nawiązała w laudacji dla laureata prof. Inga Iwasiów, przewodnicząca jury, mówiąc, że książka ta, jak i pozostałe tytuły uwzględnione wśród finalistów nagrody, opowiada o tym “Jak to się dzieje, że burzymy lub budujemy? Co decyduje o losach społeczności? Jakie uprzedzenia nas niszczą, jakie idee pozwalają trwać? Którędy wkraczamy do zbiorowej pamięci lub jesteśmy z niej wymazywane/wymazywani?”

To właśnie ze względu na przesłanie samej książki, szczególnie wymownym gestem ze strony autora stało się wystawienie na aukcję charytatywną otrzymanej za nią statuetki Nike. Kwota, za jaką zostanie ona zlicytowana, zasili konto Polskiej Akcji Humanitarnej i wesprze działania w ramach akcji SOS Ukraina.

“Tej książki i tak bez Ukraińców i Ukrainek by nie było. Śląska uczyłem się głównie na Ukrainie, podczas dziesiątków wypraw. Gdyby nie pobyty we Lwowie, Charkowie, Odessie, Kijowie, na Donbasie i w wielu innych miejscach psinco bym ze Śląska rozumiał. To tam kilkanaście lat tłumaczono mi, czym są relacje peryferia-centrum, czym są konflikty pamięci, czym jest dwujęzyczność itd. Wobec Ukraińców i Ukrainek mam ogromny dług wdzięczności i ich po prostu, tak po ludzku, strasznie lubię. Poza tym – ponoć Nike to bogini zwycięstwa” – napisał autor informując o przeznaczeniu statuetki na licytację.

Licytacja potrwa do 14 marca w serwisie Allegro. Bezpośredni link do niej znajduje się tutaj: https://allegro.pl/oferta/statuetka-nike-2021-za-kajs-11902749197

 
Wesprzyj nas