Lubisz kolorowe i okraszone mnóstwem animowanych efektów graficznych i dźwiękowych strony internetowe i gry wykonane w technologii flash? Chciałbyś sam zaprojektować coś takiego? To jest możliwe, wystarczy tylko komputerowy program i dobry podręcznik.

Książka Adobe Flash Professional CS4 Biblia to zawarty na ponad 1100 stronach wyczerpujący opis programu, który stał się standardowym narzędziem wielu twórców stron internetowych, filmów, gier, reklam i klipów wideo. Powiedzmy sobie od razu: sam program jest rozbudowaną aplikacją o wielkich możliwościach, ale prosty w obsłudze nie jest. Gdy uruchomisz go pierwszy raz, przerazi cię mnogość opcji, paneli i narzędzi. Ich poznanie wymaga czasu, cierpliwości i dobrego doradcy. Niniejsza księga może być właśnie takim doradcą – zarówno dla początkujących, jak i nieco zaawansowanych użytkowników.

Siłą książki są: konsekwencja w prezentowaniu możliwości programu – od skonfigurowania interfejsu poprzez proste projekty graficzne aż po rozbudowane animacje oraz ćwiczenia przygotowane przez ekspertów. oparte na prawdziwych, życiowych sytuacjach i wskazówki praktyczne gotowe do natychmiastowego wykorzystania.

Autorzy szczegółowo prezentują proces powstawania projektu – od organizacji pracy i planowania, poprzez przygotowanie plików graficznych i tekstowych a skończywszy na etapie najbardziej interesującym: przygotowania animacji i efektów dźwiękowych. Sztuka ruchu, prawa Newtona w animacjach, animacja postaci, wyrażanie ruchu i emocji, tło i scenografia – to tylko kilka z tematów w dziale Animacja. Wskazówki w nim zawarte mogą być przydatne także dla osób korzystających z innych aplikacji, dotyczą bowiem zagadnień ogólnych.

Atutem książki z punktu widzenia początkującego użytkownika jest bardzo szczegółowy opis poszczególnych czynności, które należy wykonać, by osiągnąć określony efekt. Autorzy prowadzą bowiem czytelnika dosłownie za rękę, co, zwłaszcza przy bardziej zaawansowanych pracach, jest dobrą metodą nauki.

Jeśli poświęcisz nieco czasu i samozaparcia, z pomocą Biblii masz duże szanse na opanowanie programu na tyle, by móc wykonać samodzielnie własny projekt – film czy bogatą w efekty specjalne multimedialną stronę www. A potem kolejny, bardziej rozbudowany o nowopoznane elementy. (AS)

Robert Reinhardt, Snow Dowd
Adobe Flash Professional CS4 Biblia
Helion 2010

 
Wesprzyj nas