“Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” to ważna i potrzebna książka dająca dzieciom podstawy wiedzy na temat Tatr i turystyki górskiej. Napisali ją wspólnie: dziennikarka Barbara Gawryluk i wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński, a zilustrował Adam Pękalski.


TatryCo można zobaczyć w górach? Dokąd pójść i którędy? Jak się przygotować i jak się zachować, aby być bezpiecznym podczas wędrówki? Na te wszystkie pytania, w sposób przystępny i zrozumiały dla najmłodszych dzieci, odpowiada książka „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych”.

Zawiera ona także mnóstwo innych informacji na temat Tatr, ich mieszkańców, przyrody, a także tradycji regionu, będąc bogato ilustrowaną publikacją, jaką warto przeczytać razem z dzieckiem przed pierwszą wyprawą w góry. Razem – dlatego, że zawiera ona wiadomości pożyteczne także dla każdego dorosłego, który sam nie ma wielkiego doświadczenia w turystyce górskiej.

Mowa tu między innymi o racjonalnym doborze strojów na wędrówkę, umiejętności obserwacji natury – by wyciągać z nich wnioski na temat możliwych zmian pogody, czy zasad bezpieczeństwa dla ludzi i zwierząt mieszkających w parku.

Autorzy książki, Barbara Gawryluk i Paweł Skawiński, kładą nacisk przede wszystkim na edukację, z której braku wynika obecnie bardzo wiele niewłaściwych zachowań podczas górskich wędrówek. Każdego roku media donoszą o wyczynach niedoświadczonych turystów, narażających siebie i innych na ryzyko, tylko z tego względu, że nie przyswoili odpowiedniej wiedzy: kiedy należy, a kiedy nie należy wyruszać na szlak, dlaczego nie wolno się od niego oddalać, niczego zabierać z parku ani niczego w nim zostawiać – o tym wszystkim warto podjąć rozmowę już z najmłodszymi dziećmi, aby wpajać im właściwe nawyki od małego, a książka ta jest bardzo dobrą podstawą do takiej rozmowy. Przede wszystkim dzięki rozległej i fachowej wiedzy Pawła Skawińskiego, który Tatrom poświęcił całe swoje życie, łącząc hobby – zaszczepione w nim przez rodziców już w młodych latach, z pracą w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Z kolei Barbara Gawryluk, znana już czytelnikom książek dla dzieci, ubrała tę wiedzę w atrakcyjną literacką formę, wciągającą dziecko do wspólnej zabawy w odkrywanie tajemnic Tatr i Podhala. Każda strona odsłania przed czytelnikami nowe ciekawostki, które również dzięki wyrazistym ilustracjom autorstwa Adama Pękalskiego łatwo zapadają w pamięć.

W książce nie zabrakło także informacji podstawowych – co to jest Tatrzański Park Narodowy i dlaczego został utworzony, czy można w góry zabrać psa, od czego zacząć wycieczki, co to jest halny, jak zachować się w czasie burzy oraz co to jest TOPR i dlaczego warto mieć przy sobie telefon i zapisany numer 601 100 300 wybierając się na wędrówkę. Wiedzę czytelników poszerzą także informacje o zwierzętach żyjących w Tatrach, góralskim jedzeniu i, mającym długoletnią historię, wypasie owiec.

To książka, która ma szansę zagościć na stałe w podręcznej bibliotece, jako że można do niej sięgać wielokrotnie dla przypomnienia sobie zawartych w niej wiadomości, a także dla rozrywki i oglądania ilustracji, które na pewno usatysfakcjonują najmłodszych czytelników. Tak na marginesie – właśnie dla nich ta książka może być znakomitym prezentem, który może stać się zalążkiem turystycznej pasji na całe życie.

A po zapoznaniu się z książką najwyższy czas spakować plecaki, sprawdzając czy znalazły się w nich opisane przez autorów niezbędne rzeczy i wyruszyć na szlaki. Może uda wam się obejrzeć to, o czym czytaliście w książce. No może z wyjątkiem niedźwiedzia! Wanda Pawlik

Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński, Adam Pękalski, Tatry. Przewodnik dla dużych i małych, Wydawnictwo Literackie, Premiera: 5 maja 2021
 
 

Tatry. Przewodnik dla dużych i małych

Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński, Adam Pękalski
Tatry. Przewodnik dla dużych i małych
Wydawnictwo Literackie
Premiera: 5 maja 2021
 
 

 
Wesprzyj nas