Staś Łazarewicz, dociekliwy dziesięciolatek, postanowił sprawdzić, jak to jest być aktorem, czy to zawód poważny i czy każdy może spróbować swoich sił na scenie.


Dziesięcioletniego Stasia, podobnie jak wielu jego rówieśników, zawsze rozsadzała energia, za czym szła skłonność do psot, popisów i rozśmieszania na lekcji kolegów. Gdy jedna z nauczycielek zmęczona nadprogramową działalnością Stasia zasugerowała, że może warto by było zapisać go na warsztaty teatralne, a na początek wyznaczyła mu poważne role w szkolnym przedstawieniu. Rodzice i nauczyciele zgodnie uznali, że to dobry pomysł i Staś będzie miał okazję wykazać się swoimi zdolnościami na prawdziwej (co prawda, tylko szkolnej, ale zawsze) scenie. Tak rozpoczęła się przygoda chłopca z aktorstwem.

Szybko okazało się, że uprawianie tej profesji nie jest taką prostą sprawą, jak się mogło początkowo wydawać i wymaga znacznie więcej umiejętności niż tylko naśladowanie głosów zwierząt dla rozbawienia kolegów w czasie nudnej lekcji. Udział w szkolnym przedstawieniu “Pchły szachrajki” – i to w trzech rolach, narratora, szerszenia i karalucha, stał się dla Stasia prawdziwym wyzwaniem. Początki nie były łatwe – trema, obawy przed publicznym występem, nagła pustka w głowie i chęć natychmiastowej ucieczki, nie nastrajały optymistycznie co do dalszej aktorskiej kariery Stasia. Na szczęście z pomocą przyszli chłopcu zawodowcy – doświadczeni aktorzy i reżyserzy, dzięki ich radom pierwszy występ Stasia na scenie zakończył się sukcesem.

Książka “Moja aktorska przygoda” opowiadająca o przygodzie Stasia z aktorstwem to zabawna, bogato ilustrowana historia, pełna humoru i odpowiadająca na podstawowe pytania dotyczące tego zawodu, w sposób przystępny i wciągający dla młodego nastolatka. W książce znalazły się wypowiedzi i rady znanych ludzi filmu i teatru – Janusza Gajosa, Filipa Łobodzińskiego, Marty Żmudy-Trzebiatowskiej, Joanny Kulig, Macieja Stuhra i reżysera Jana P. Matuszyńskiego, którzy opowiadają na podstawie swoich doświadczeń o tym, na ile aktorstwo jest zawodem poważnym, ile pracy wymaga bycie aktorem dobrym i wiarygodnym w kreowaniu granych na scenie postaci, czy nieśmiałość wyklucza bycie aktorem, jak zwalczyć tremę czy też jak nauczyć się tekstu na pamięć.

“Moja aktorska przygoda” pokazuje zawód aktora z perspektywy dziesięciolatka, ciekawego świata, sprawdzającego, jak wygląda to zza kulis.

Książka zawiera liczne anegdoty i ciekawostki, opowieści z planu filmowego i zza kulis teatru, a także odpowiedzi na pytania związane z teatrem i filmem, na przykład co to jest casting, ile różnych profesji uczestniczy w realizacji nawet najprostszego filmu, jak wygląda praca na planie filmowym, co to są duble i czy łatwo jest zagrać… pomnik.

“Moja aktorska przygoda” pokazuje zawód aktora z perspektywy dziesięciolatka, ciekawego świata, sprawdzającego, jak wygląda to zza kulis. To wciągająca opowieść o realizacji chłopięcego marzenia, o trudnościach, porażkach i sukcesach. To także książka o nieśmiałości, tremie i wstydzie, z poradami uznanych aktorów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami, jak poradzić sobie w czasie wystąpień publicznych – nie tylko na scenie ale i w sytuacjach życia codziennego. I na koniec coś, co przyda się każdemu – kilka ćwiczeń poprawiających dykcję. Wanda Pawlik

Ewa Winnicka, Staś Łazarewicz, Staś na tropie. Moja aktorska przygoda, Wydawnictwo Burda Książki, Premiera: 10 marca 2021
 
 

Ewa Winnicka, Staś Łazarewicz
Staś na tropie. Moja aktorska przygoda
Wydawnictwo Burda Książki
Premiera: 10 marca 2021
 
 

 
Wesprzyj nas