Bo.wiem – nowa marka w ofercie Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, utworzona na początku 2021 roku, kierowana jest do myślących, ciekawych świata czytelników. Wydawnictwo postanowiło ją wyodrębnić w związku z dużym zainteresowaniem ze strony czytelników dobrą książką popularnonaukową, literaturą faktu i literaturą piękną.

Mimo że co miesiąc na księgarnianych półkach pojawiają się setki tytułów, czytelnikowi może sprawić trudność wyszukanie książki, która go interesuje. Jak odnaleźć w tym nawale propozycji naprawdę dobre książki? Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, będące – jak przystało na wydawnictwo uniwersyteckie – gwarantem wysokiej jakości publikowanych treści, ma od lat w ofercie wiele takich książek, tyle tylko, że nowym odbiorcom mogą się one kojarzyć jednoznacznie z podręcznikami akademickimi lub publikacjami naukowymi. Aby takiego skojarzenia uniknąć, a jednocześnie zwrócić uwagę czytelników na wartościowe, dostarczające wiedzy książki Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowiło powołać zupełnie nową markę własną – Bo.wiem. To nazwa, która nie wiąże się jednoznacznie z ciężkimi, naukowymi książkami a Wydawnictwo ma nadzieję, że niedługo zacznie kojarzyć się czytelnikom z dobrą literaturą.

– Marka Bo.wiem obejmie na początek swym zakresem literaturę popularnonaukową, literaturę faktu, beletrystykę i publikacje wspomnieniowe. Będzie skierowana do czytelników poszukujących pogłębionych reportaży, dobrze napisanych książek popularnonaukowych, mądrych poradników i nieoczywistych literackich podróży – mówi dyrektor Wydawnictwa, Dorota Heliasz.

Pod szyld marki Bo.wiem przejdą dotychczas wydawane serie: Mundus, Seria z Żurawiem, #nauka, Z linią oraz Bona Vita. Pojawi się też nowa seria, Portrety/Oblicza, w której będą prezentowane biografie postaci niezwykłych, bardziej lub mniej znanych, a czasem prawie zapomnianych. – Często ich dzieła, wpływające na kształt współczesnego świata, przesłoniły ich samych. Chcemy przyjrzeć się ich życiu, pasji oraz determinacji w dążeniu do celu. Seria Historiai powróci w nowej odsłonie, prezentując tytuły w zajmujący sposób przedstawiające zjawiska, procesy i postaci mające wpływ na kształt współczesnego świata. Będą to pozycje dla ludzi zainteresowanych przeszłością, szukających przyczyn wydarzeń oraz związków i relacji między nimi – mówi Monika Tatka z Działu Promocji Wydawnictwa UJ.

Pierwsze tytuły w obu tych seriach już się ukazały. “Dziewczynka z wycinanki” Barta van Esa (seria Historiai) to poruszająca historia żydowskiej dziewczynki, którą przez pięć wojennych lat ukrywały kolejne holenderskie rodziny, natomiast “Anglik, który ocalił japońskie wiśnie” Naoko Abe (seria Portrety/Oblicza) to biografia pewnego angielskiego gentlemana, któremu zawdzięczamy bogactwo odmian sakury, ozdobnej wiśni.

Czytelnicy przyzwyczajeni do dotychczasowego designu książek Serii z Żurawiem czy Mundus, nie powinni mieć problemu z rozpoznaniem kolejnych pozycji. Jedynie w serii Mundus przy okazji wprowadzenia marki wydawnictwo nieznacznie odświeżyło projekt. Natomiast wyjątkowe okładki literackiej Serii z Żurawiem, tworzone przez malarkę, graficzkę i ilustratorkę Małgorzatę Flis nadal będą zachwycać miłośników serii.

Wydawnictwo UJ ma nadzieję, że marka Bo.wiem stanie się wkrótce synonimem dobrej, mądrej, a przy tym ciekawie wydanej literatury. – Będziemy się starali, by tak się stało, bo nic tak nie motywuje do pracy, jak zadowolenie naszych czytelników. Chcemy, by wydawane pod marką Bo.wiem książki podejmowały istotne dziś problemy społeczne, przyczyniły się do popularyzacji nauki i dostarczyły ambitnej rozrywki na wysokim poziomie – dodaje Monika Tatka. – Warto zaglądać na stronę bowiem.wuj.pl. Na pewno pojawi się tam jeszcze więcej literackich niespodzianek! Nikodem Maraszkiewicz

***

Pierwsze tytuły w ramach marki Bo.wiem ukazały się 25 stycznia 2021 roku:


Bart van Es, Dziewczynka z wycinanki, Opowieść o wojnie, przetrwaniu i rodzinie,
Przekład: Barbara Gutowska-Nowak,
Seria: Historiai,
Przeczytaj fragment
 

Naoko Abe, Anglik, który ocalił japońskie wiśnie, „Cherry” Ingram i jego historia,
Przekład: Joanna Gilewicz,
Seria: Portrety/Oblicza,
Przeczytaj fragment
 

Kolejną premierą pod nową marką będzie:


Genki Kawamura, A gdyby tak ze świata zniknęły koty?,
Przekład: Dariusz Latoś,
Seria: Z Żurawiem,
Premiera: 17 lutego 2021

 
 

 
Wesprzyj nas