Pandemia odcięła wielu starszych, schorowanych ludzi od dostępu do kultury. Zróbmy z tym coś!

Od prawie roku wciąż mówi się o tym, że seniorzy powinni siedzieć w domach i wychodzić tylko wtedy, kiedy to konieczne. Tylko, że nawet jeśli chcieliby oni gdzieś pójść, to nie bardzo mają dokąd. Instytucje kultury są zamknięte albo dostęp do nich jest ograniczony. Niektóre dyskusyjne kluby czytelnicze są otwarte z ograniczeniami, inne całkowicie zamknięte od miesięcy. Biblioteki odwołały wszelkie spotkania z pisarzami, a zatem coś, w czym wielu seniorów z całej Polski chętnie i aktywnie uczestniczyło. Nie ma też wernisaży, wieczorów muzycznych czy poetyckich. Internet nie załatwi wszystkiego. Część starszych osób potrafi się nim posługiwać, ale większość nie ma nawet komputera.

W czasie przymusowej izolacji książki mogą być wspaniałym towarzyszem. Tylko że z ich wypożyczaniem też nastąpił problem: jak jeździć do biblioteki, skoro ma się siedzieć w domu?

Dlatego szukamy pomysłu – pomysłu na ogólnopolską akcję, jak sprawić, by książki mogły bezpiecznie dotrzeć do seniorów!

Wiemy o tym, że niektóre biblioteki uruchomiły możliwość wypożyczania książek na telefon. Wiemy o tym, że niektóre biblioteki wystawiły przed budynki regały z książkami, tak, by czytelnicy z okolicy mogli zabrać książki ze sobą bez kontaktu z kimkolwiek.

To świetne inicjatywy, tyle, że jednostkowe – wiele bibliotek nie ma przecież samochodów i funduszy na paliwo ani pracowników, którzy mogliby się zająć dowożeniem książek. Wszystkie biblioteki mają jakiś regał, ale do bardzo wielu czytelnicy nie dotrą piechotą, dlatego pomysł z wystawieniem książek na zewnątrz może zadziałać tylko w małych społecznościach.

A zatem?
W redakcji Magazynu Dobre Książki już od dawna zastanawiamy się nad pomysłem na to, jak sprawić by książki dotarły do seniorów od miesięcy uwięzionych we własnych mieszkaniach i domach. Drodzy czytelnicy, pomóżcie nam w znalezieniu dobrego pomysłu!

Jeśli coś wpadnie Wam do głowy, piszcie do redakcji: redakcja@dobreksiazkimag.pl
Sugestie i pomysły można też zostawiać w komentarzach na Facebooku i w portalu.

Może uda nam się wspólnie znaleźć jakieś dobre rozwiązanie i pomysł możliwy do zrealizowania? Mamy taką nadzieję.

 

 
Wesprzyj nas