Jeśli babcia i dziadek lubią czytać, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w swoim długim życiu przeczytali już wiele znakomitych książek i są wymagającymi odbiorcami literatury. W takim przypadku wybór książkowego prezentu z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka może stanowić nie lada wyzwanie. Jak wybrać go dobrze? Spróbujemy podpowiedzieć.

 

 

Ludzie czytający przez całe życie na pewno mają jedną cechę wspólną – są ciekawi świata, a książki pozwalają im go odkrywać w coraz to nowych wariantach. Zatem, dla zaczytanych babć i dziadków dobrym pomysłem mogą być książki z gatunku literatury faktu. Można oczywiście zadać sobie pytanie czy dla osób, które w swoich młodszych latach miały okazję na bieżąco czytać wyśmienite reportaże w prasie i kupować pierwsze wydania chociażby książek Ryszarda Kapuścińskiego, dzisiejsze odsłony tego gatunku będą atrakcyjne, ale pokuśmy się o odpowiedź, że tak, ponieważ świat bardzo dynamicznie się zmienia i dla kogoś, kto chce poznawać jego nowe oblicza, mniejsze znaczenie może mieć współczesne rozluźnienie formy i artystyczne eksperymenty z tekstem stosowane przez wielu młodych reporterów, nie zawsze wychodzące książkom na zdrowie, niż sama treść niosąca obraz nowych zjawisk i zdarzeń.
Prym pośród wydawnictw zajmujących się reportażem wiedzie od lat Wydawnictwo Czarne, niewielką, ale interesująca ofertę ma wydawnictwo Dowody na Istnienie, książki komentujące bieżącą sytuację najłatwiej znaleźć w Wydawnictwie Agora, ciekawe teksty pojawiają się w Wydawnictwie Poznańskim, a rozległe i różnorodne tematycznie publikacje z całego świata ma Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

 

Literatura faktu to także eseje i analizy współczesnej i dawnej rzeczywistości. Jeżeli babcia i dziadek lubią poznawać różne punkty widzenia, to także i tego typu książki mogą być dobrym pomysłem na prezent. Tytuły godne uwagi, odnoszące się do sytuacji w Europie Środkowej z uwzględnieniem polskich kontekstów wydaje Międzynarodowe Centrum Kultury z Krakowa, ale interesujące książki mieszczące się w tym zakresie można znaleźć też w Państwowym Instytucie Wydawniczym, Iskrach czy wspomnianym już Wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

 

Stąd blisko już do półki z napisem „Historia” i to także jest miejsce, gdzie można spróbować znaleźć interesujący prezent dla babci i dziadka. Wiele osób starszych, które znam, interesuje się historią najnowszą – tą, w której sami mieli okazję uczestniczyć. Czytając książki historyczne o minionych czasach mogą porównać to, co sami zapamiętali, z wersją uchwyconą na kartach książki, a to bywa później impulsem do fascynujących rodzinnych opowieści. Żeby trafić z takim prezentem w dziesiątkę warto sobie zadać pytanie: gdzie dziadkowie mieszkali w młodości? Dokąd podróżowali? Czy brali udział, choćby pośrednio, w jakimś istotnym wydarzeniu – regionalnym lub ogólnopolskim? Znając odpowiedzi na takie pytania można będzie dobrać książkę blisko związaną z osobistymi wspomnieniami osoby, której chcemy podarować prezent. Książek odnoszących się do wydarzeń regionalnych warto szukać w małych, regionalnych wydawnictwach. Często są to publikacje w żaden sposób nie promowane i szerzej nie znane, a jak najbardziej warte uwagi.

 

 

Wiele radości mogą też sprawić babciom i dziadkom książki biograficzne o artystach popularnych i cenionych w latach ich młodości. Statystycznie największe zainteresowanie i zaangażowanie w kulturę, sztukę i rozrywkę ludzie przejawiają w latach nastoletnich i studenckich. Kto był uwielbianym artystą kiedy babcia i dziadek byli młodzi? Wikipedia na pewno pomoże w ustaleniu tego faktu, a z tego punktu już prosta droga do wyszukania biografii lub autobiografii takiej osoby na księgarnianej półce. Wspominanie młodych lat, ulubionej muzyki, filmów i rozrywek z tego okresu, to rozpowszechnione i miłe zajęcie, a taka książka może pomóc przywołać w pamięci dawne, dobre czasy.

 

 

Czasami bywa też tak, że babcie i dziadkowie mają wielką chęć spędzać czas na lekturze, bo wreszcie mają na to czas, ale wzrok niedomaga i samodzielne czytanie staje się trudne. W takim przypadku wybór prezentu musi zaistniałe ograniczenia uwzględniać. Adekwatne mogą okazać się wówczas na przykład albumy o sztuce i artystach, ponieważ część opisowa w wielu z nich jest opracowana graficznie z użyciem większych czcionek niż ma to miejsce choćby w powieściach. Jednak i samej prozy nie należy wykluczać, bo są na rynku dostępne serie wydawnicze z dużą czcionką. Można o takie zapytać albo księgarza albo wyszukiwarkę – na pewno pomogą w znalezieniu odpowiedniego tytułu w wydaniu ułatwiającym czytanie osobom niedowidzącym. Agnieszka Kantaruk

 

 
Wesprzyj nas