Do bezcennego księgozbioru klasztoru OO. Paulinów na Skałce zajrzeliśmy z kamerą w kolejnej odsłonie programu zwiedzania zabytkowych bibliotek.

 

Biblioteka oo. Paulinów na Skałce

 

Od kilku ksiąg podarowanych w 1472 roku przez ks. Jana Długosza rozpoczęła się historia biblioteki klasztoru OO. Paulinów na Skałce, znajdującej się obecnie w południowej emporze bazyliki, w bezpośrednim sąsiedztwie prezbiterium. To miejsce odwiedzili z kamerą dziennikarze Magazynu Dobre Książki, aby w krótkim filmie dokumentalnym opowiedzieć państwu o wyjątkowych zbiorach i nietypowym pomieszczeniu, w którym są przechowywane.

 

Biblioteka oo. Paulinów na Skałce

 

Jak mówi o. Grzegorz Prus OSPPE, znawca tego księgozbioru, w bibliotecznej kolekcji znajduje się około cztery tysiące książek, w tym kilkanaście inkunabułów (II poł. XV w.), ok. 1500 starodruków (książki z wieków XVI – XVIII) oraz książki z XIX w. i I poł. w. XX. Tematyka przechowywanych w tym zbiorze woluminów to głównie: Pismo św., teologia, filozofia, liturgia, historia, astronomia, matematyka, medycyna, ekonomia oraz inne nauki, w zdecydowanej jednak większości humanistyczne.

 

Biblioteka oo. Paulinów na Skałce

 

Księgozbiór został umieszczony w specjalnych regałach, a w większej części w specjalnie wykonanych drewnianych futerałach w liczbie 681 sztuk. Nie zabrakło pięknego zdobnictwa. Nad regałami umieszczono ozdobne wazony oraz kartusze z wypisaną informacją o tematyce umieszczonych w poszczególnych regałach książek. Całość utrzymana została w jasnych kolorach i ozdobiona złoceniami. Na wyposażenie biblioteki składał się też intarsjowany stół z paulińskim herbem – możliwe, że jest nim ten obecnie znajdujący się w bibliotece – oraz krzesła lub stołki.

Najciekawsze księgi, a także przepiękne wnętrza wykonane z dbałością przez utalentowanych rzemieślników będzie można zobaczyć w najbliższym odcinku programu. Zaś sam program zwiedzania zabytkowych bibliotek, o czym warto przypomnieć, to przedsięwzięcie edukacyjne mające na celu zaznajomienie jak najszerszego grona osób z dziedzictwem piśmienniczym ocalałym, pomimo dziejowych niepokojów, na ziemiach polskich, które trwa od 2018 roku.

W jego ramach zwiedzaliśmy już z czytelnikami naszego portalu biblioteki posiadające takie unikatowe zbiory, a gdy w wyniku pandemii COVID-19 zwiedzanie stacjonarne stało się niemożliwe, zaczęliśmy zapraszać Państwa na zwiedzania wirtualne pod postacią filmów dokumentalnych przygotowywanych przez dziennikarzy naszej redakcji.

 

Biblioteka oo. Paulinów na Skałce

 

Premiera odcinka programu o bibliotece klasztoru OO. Paulinów już w najbliższą niedzielę 22 listopada 2020 o godzinie 20:00, na kanale Youtube Magazynu Dobre Książki.

Zapraszamy też serdecznie do oglądania wcześniejszych odcinków.

 
Wesprzyj nas