Portal „Dobre Książki” ma już dziesięć lat! Pamiętacie co działo się przez ten czas?

Dokładnie 11 marca 2010 utworzyliśmy stronę „Dobre Książki” na Facebooku, umieściliśmy na niej zdjęcie kolorowej filiżanki i książek w charakterze zdjęcia profilowego oraz zdjęcie otwartej książki w nagłówku. Te dwa zdjęcia nigdy nie zostały zmienione ani zmodyfikowane, po to byście zawsze mogli łatwo nas odnaleźć w czeluściach internetu i razem z nami dyskutować o najlepszych książkach. Przez minione dziesięć lat robiliśmy wspólnie też wiele innych rzeczy!

Na samym początku „Dobre Książki” wcale nie zamierzały zostać samodzielnym portalem. Tę nazwę nosił dział książkowy w drukowanym czasopiśmie społeczno-kulturalnym „Modny Kraków” redagowanym przez zespół krakowskich dziennikarzy. W założeniach miał zajmować tylko kilka stron czasopisma, bo, tak jak większość Polaków, byliśmy przekonani, że mało kto w naszym kraju czyta książki, zatem wątpliwe jest, by lektura artykułów o książkach zainteresowała szerokie grono odbiorców. Życie zweryfikowało nam to stereotypowe przekonanie po tysiąckroć. Dział „Dobre Książki” w przeciągu trzech miesięcy stał się najpopularniejszą częścią magazynu, czego wyrazy otrzymaliśmy w listach, e-mailach i telefonach od czytelników. W ten sposób nastała potrzeba wydzielenia specjalnego miejsca dla miłośników książek, skupionych wokół „Modnego Krakowa”. Tak rozpoczęła się historia portalu, który znacie dziś.

Zasada od początku była jedna: spośród pojawiających się nowości staramy się wybrać najciekawsze, najbardziej wartościowe literacko i merytorycznie książki wielu gatunków i odmian literackich. To może być dobra powieść obyczajowa, artystyczna literatura piękna, powieść dla dzieci, album, publikacja popularnonaukowa – i tak dalej. Sprawdzamy co ukazuje się na rynku, oceniamy, porównujemy. Tak było od początku i tak jest do dzisiaj. Publikujemy też fragmenty książek, wywiady z ich twórcami, ciekawostki ze świata literatury. Przypominamy o rocznicach, otrzepujemy z kurzu wartą zapamiętania klasykę. Rocznie w portalu ukazuje się około 1000 nowych artykułów. Na współczesne internetowe standardy to niewiele, ale nam nie chodzi o ilość, tylko o jakość.

Również od początku działalność „Dobrych Książek” wykracza poza przygotowywanie treści dostępnych w portalu. Prowadziliśmy przez rok „Salon Literacki”, którego spotkania odbywały się w krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, spotykaliście nas na targach książki, gdzie w mobilnym studio nagrywaliśmy dla Was wywiady z pisarzami, organizowaliśmy zbiórki książek dla seniorów, rozpoczęliśmy trwającą wciąż akcję „Jaką książkę mi polecasz?” w ramach której osoby robiące wartościowe i ciekawe rzeczy w swoim życiu, polecają naszym czytelnikom swoje ulubione lektury. Co jeszcze? Od zeszłego roku zapraszamy Was na zwiedzania zabytkowych, a niedostępnych na co dzień bibliotek.

Dziękujemy, że jesteście z nami!
Redakcja

 

 
Wesprzyj nas