Muzeum urządzone w domu rodzinnym Michaiła Bułhakowa opowiada zwiedzającym o jego młodych latach. Mogą oni obejrzeć między innymi gabinet, w którym jako praktykujący lekarz, przyjmował swoich pacjentów, ale to nie jedyna ciekawostka czekająca na miłośników pisarza w Kijowie.

fot. Agnieszka Grzegorzewska

Muzeum upamiętniające Michaiła Bułhakowa jest położone w samym centrum Kijowa, w budynku z 1888 roku, przy ul. Andriivs’kyi descent pod numerem 13. Można zatem z łatwością dodać je do planu zwiedzania miasta nawet podczas krótkiej wycieczki. Bułhakow miał szesnaście lat kiedy jego rodzina przeprowadziła się do tego mieszkania. Dom został opisany w powieści „Biała Gwardia” i w muzeum odnajdujemy oprócz pamiątek po pisarzu i jego rodzinie nawiązania do tej właśnie książki. Co ciekawe, Michaił Bułhakow, będący z wykształcenia lekarzem, przyjmował tutaj pacjentów – podczas zwiedzania możemy obejrzeć jego gabinet z medycznym wyposażeniem. Prywatną praktykę otworzył w Kijowie po powrocie z wojska, do którego powołano go w czasie I Wojny Światowej także jako lekarza. Jego medyczna działalność w Kijowie nie trwała długo, bo już w 1920 roku wyjechał do Moskwy.

Do kijowskiego muzeum Bułhakowa eksponaty zbierano przez 20 lat. Jednym z pierwszych była piękna zielona lampa podarowana do gromadzonej kolekcji przez pierwszą żonę pisarza, Tatianę Łappę. Siedem pokoi wypełniają oryginalne przedmioty należące do Bułhakowa, przenikając się z elementami ilustrującymi świat powieściowej rodziny Turbinów, bohaterów „Białej Gwardii”. Autorzy ekspozycji zastosowali ciekawy zabieg pozwalający łatwo odróżnić jedne od drugich – te, które nawiązują do fikcji literackiej pomalowano na biało.

fot. Agnieszka Grzegorzewska

W ten sposób fakty z biografii pisarza spotykają się w kijowskim muzeum z literackimi wydarzeniami i przedmiotami: mamy tu pokój Nikołki Turbina, jego charakterystyczne rysunki i napisy na ścianie pieca. Jest również zaciemniony, mroczny pokój Aleksieja, w którym podobno można zobaczyć własną śmierć. Zaskoczeniem dla zwiedzających będzie także tajemnicza szafa, która służy jako przejście do następnego pokoju.

Miłośników książek zapewne zaciekawi eksponowana w muzeum rodzinna biblioteka Bułhakowów. Zawiera ona podręczniki medyczne z czasów studenckich pisarza, a także na przykład Stary Testament w grece, który trafił do kolekcji, ponieważ ojciec Bułhakowa był historykiem religii. W muzeum obejrzeć można również rodzinne zdjęcia, korespondencję pisarza (część dokumentów przekazała jego druga żona, Lubow Białozierska, pierwowzór książkowej Małgorzaty), pianino, rzeczy osobiste Bułhakowa – takie jak rysunki, książki z autografami, okulary, popielniczki. Sympatyczną atrakcją dla zwiedzających jest możliwość wypisania sobie starodawnym piórem ze stalówką pocztówki od Bułhakowa, którą muzeum przesyła na wskazany adres.

fot. Svenkaj

Częścią muzeum jest także Biblioteka Zagraniczna Bułhakowa składająca się z obcojęzycznych wydań jego książek. Zbiory te, przekazane placówce przez darczyńców z wielu krajów, wykorzystywane są podczas wystaw czasowych i służą badaczom do prac naukowych. Czasami przydają się także w trakcie wydarzeń okolicznościowych, a tych muzeum organizuje wiele. Są to zarówno wykłady naukowe jak i koncerty czy inne wydarzenia artystyczne przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych. Szczególnym wydarzeniem są co roku 15 maja urodziny pisarza, na które zapraszani są artyści i przyjaciele muzeum. I jeszcze jeden drobiazg: obok budynku stoi od 2007 roku pomnik pisarza siedzącego na ławce. Można obok niego przysiąść i zadumać się na chwilę. Agnieszka Grzegorzewska-Niełacna

Zdjęcia: Agnieszka Grzegorzewska-Niełacna | Svenkaj

Muzeum Bułkakowa w Kijowie jest czynne od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00 (kasa do 17.00).
Adres: ul. Andriivs’kyi descent 13.

 

 
Wesprzyj nas