Jeśli zainteresowały Cię Planty sięgnij koniecznie po książkę autorstwa Andrzeja Kozioła „Na krakowskich Plantach” wydaną nakładem Wydawnictwa WAM. Znajdziesz w niej historię tego niezwykłego miejsca pisaną losami ludzi, którzy w jakiś sposób byli związani z Plantami – czy to przypadkiem, czy z rozmysłem.

Chociaż autor opiera się na faktach, to jego książkę czyta się jak dobrą powieść. Wiele w niej anegdot i opowieści przekazywanych w Krakowie z pokolenia na pokolenie. Na jej karty trafiły zarówno znane nazwiska takie, jak chociażby Dagny i Stanisław Przybyszewscy czy Jan Lemański i Maria Komornicka, ale też na przykład ciekawe postacie bezimiennych plantowych, postrachu dzieci. Niewielu dziś pamięta kim byli, ale z pewnością warto sobie o nich przypomnieć, choćby z sentymentu do dawnych czasów.

„Na krakowskich Plantach” to książka ciekawa również w swej oprawie graficznej. Tekst zilustrowano zdjęciami, grafikami, a także skanami pocztówek sprzed lat przedstawiającymi nie tylko same Planty, ale też zlokalizowane przy nich obiekty i bohaterów, często bezimiennych, o których mowa. Część z nich to prawdziwe rarytasy, których nie znajdziemy w innych publikacjach o Krakowie, będą więc miłą niespodzianką dla wszystkich miłośników historii miasta. Na koniec jeszcze wzmianka o Plantach Dietlowskich, które oddzielały Kazimierz od reszty Krakowa. Ich historia, choć mniej barwna, również warta jest poznania. (O)

Andrzej Kozioł
„Na krakowskich Plantach”
Wydawnictwo WAM, Kraków 2008

 
Wesprzyj nas