Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie to miejsce, gdzie literatura spotyka się ze sztuką. Przy okazji wypożyczania książek można w niej obejrzeć liczne wystawy a także wziąć udział w spotkaniach z ich autorami.

„Zagubiony w raju. Pocztówki z ciepłych krajów” to cykl obrazów autorstwa Roberta Bubla namalowanych w Hiszpanii w 2017 i 2018 roku. Można je było obejrzeć podczas wystawy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, a finisaż tej ekspozycji stanowił okazję do spotkania i rozmowy z jej twórcą. Spotkania z artystami i ich twórczością to stały element bibliotecznej rzeczywistości. W salach i na korytarzach WBP od lat goszczą prace twórców różnych dziedzin, bo biblioteka ta jest jedną z najbardziej otwartych na sztukę w Polsce.

Wystawa Roberta Bubla, absolwenta krakowskiej ASP, to wysublimowane malarstwo, nieoczywiste i tajemnicze. Artysta ten zmusza odbiorców do refleksji, uważnego przyjrzenia się otaczającej nas rzeczywistości, uchwyconej na jego płótnach. To co zwyczajne staje się w twórczości Bubla powodem do namysłu i chwili kontemplacji, dlatego przesłanie prac składających się na wystawę „Zagubiony w raju. Pocztówki z ciepłych krajów” szczególnie dobrze wybrzmiało w bibliotece. Wszak twórcy literatury także często prowokują odbiorców do tego, by odszukać w codzienności coś więcej niż to, co widać na pierwszy rzut oka.

Ta wystawa już za nami, ale sprawdzajcie dział aktualności na stronie https://www.rajska.info Wkrótce będą następne. Agnieszka Kantaruk

 

 
Wesprzyj nas