Spotkaniem z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk rozpoczął się program „Szkoła gatunku. Lekcje literatury”, w ramach którego znani pisarze będą dyskutować z publicznością o kształcie współczesnej literatury.

 

 

„„Szkoła gatunku. Lekcje literatury” to cykl spotkań edukacyjnych opracowany przez Wrocławski Dom Literatury. Jego założeniem jest umożliwienie miłośnikom literatury, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży, kontaktów z jej twórcami. Każdy z zaproszonych do projektu pisarzy weźmie udział w dwóch spotkaniach: otwartym – we wrocławskim Klubie Proza (ul. Przejście Garncarskie 2) oraz zamkniętym – dla uczniów liceów wrocławskiej aglomeracji.

Zaprosiliśmy autorów, którzy z jednej strony są czytani przez młodzież, z drugiej – są postrzegani jako ikony pewnego gatunku literackiego lub też podchodzą do danego gatunku w niekonwencjonalny sposób – wyjaśnia Katarzyna Janusik, kierownik Działu Programowego Wrocławskiego Domu Literatury. – Takie spotkania na żywo z autorem są atrakcyjnym dla licealistów sposobem na rozszerzenie podstawy programowej z języka polskiego. Cieszy nas bardzo, że do programu zgłosiły się również szkoły spoza Wrocławia, będziemy gościć u młodzieży w Oławie, Trzebnicy i Brzegu – dodaje.

Pierwszym z gości zaproszonych przez organizatorów była Małgorzata Gutowska-Adamczyk, mistrzyni powieści obyczajowej, autorka bestsellerowej serii książek „Cukiernia pod Amorem”. Publiczność dyskutowała z nią między innymi o tym, czy autor może swobodnie przekraczać granice gatunku. Zdaniem Gutowskiej-Adamczyk czytelnik nie jest zadowolony, kiedy jego ulubiony autor wychodzi poza ramy nakreślone przez dotychczasową twórczość, tym samym odbiorca niejako ogranicza wolność pisarza. Zmiana gatunku nie zawsze wychodzi na dobre autorowi, może po prostu stracić czytelników.

 

 

Pisarka przyznała, że gatunek może być swego rodzaju ograniczeniem dla autora. – Powieść gatunkowa nie na wszystko pozwala, trzeba trzymać się konwencji, a życie jest znacznie bogatsze – mówiła podczas spotkania Gutowska-Adamczyk. – Czasem mam wrażenie, że sama sobie nakładam kaganiec, moim bohaterom nie może zdarzyć się w powieści tyle, ile mogłoby w prawdziwym życiu.

Nagrania wideo ze wszystkich spotkań, jakie odbędą się w ramach cyklu będą, po jego zakończeniu, nieodpłatnie dostępne w internecie, tak by mogły służyć nauczycielom jako materiały pomocnicze w pracy dydaktycznej. Pojawią się w sieci na stronie www.domliteratury.wroc.pl Beata Kaniewska

zdjęcia: Krzysztof Kaniewski

 

Kalendarz kolejnych spotkań:

Od grozy do literatury głównego nurtu Łukasz Orbitowski – czwartek 26 września, godz. 19.00

Reporter w mniejszym mieście Filip Springer – poniedziałek 7 października, godz. 19.00

Kulisy biografii literackich Magdalena Grzebałkowska – poniedziałek 14 października, godz. 19.00

Różne oblicza kryminału Wojciech Chmielarz – poniedziałek 4 listopada, godz. 19.00

Fantastyczna powieść historyczna Elżbieta Cherezińska – środa 13 listopada, godz. 19.00

Science fiction, fantasy i okolice Andrzej Ziemiański – poniedziałek 25 listopada, godz. 19:00

 

Europejska Noc Literatury 2019

 
Wesprzyj nas