Dlaczego warto czytać książki? Na to pytanie można odpowiedzieć na wiele sposobów. Oto nasze dziesięć argumentów:

1. Pomagają rozwiązać każdy życiowy problem
Wszelkie kłopoty jakie mogą nas spotkać ktoś już przeżył przed nami – a często także opisał. Czytanie książek daje możliwość zapoznania się z rozwiązaniami przetestowanymi przez innych ludzi – obecnie i w przeszłości.

2. Poszerzają wiedzę na każdy temat
Literatura faktu i książki popularnonaukowe umożliwiają tani i łatwy dostęp do najnowszej wiedzy gromadzonej przez naukowców oraz wgląd w to, w jaki sposób postępował rozwój nauk w przeszłości. Z kolei reportaże pisane przez doświadczonych i wiarygodnych dziennikarzy pozwalają na zrozumienie, co aktualnie dzieje się na świecie.

3. Pomagają lepiej radzić sobie w życiu
Im więcej wiemy, tym łatwiej nam podejmować decyzje, unikać niebezpieczeństw, skutecznie dążyć do realizacji marzeń i zamierzeń.

4. Rozwijają empatię
Czytanie literatury pięknej pozwala poznawać mnogość postaw i poglądów, także tych skrajnie odmiennych od naszych własnych. Czym więcej czytamy, tym lepiej rozumiemy decyzje i zachowania innych ludzi, potrafimy się wczuć w ich położenie.

5. Redukują stres
Naukowcy mają dowody na to, że zaledwie kilka minut czytania pozwala się zrelaksować. Oczywiście zależy to od wybranej książki, bo przejmująca, głęboko emocjonująca literatura na pewno poziomu adrenaliny nam nie obniży. Jednak przeciętna powieść, pozwalająca oderwać się od rzeczywistości i uciec w świat przedstawiony, ma na czytającego zdecydowanie relaksujący wpływ.

6. Inspirują do działania
Tę moc mają szczególnie książki biograficzne uświadamiające nam, że to od nas samych zależy, co zrobimy z własnym życiem oraz książki przygodowe i podróżnicze wywołujące pragnienie wyruszenia na własną wyprawę. Bardzo wielu podróżników, w tym wielkich odkrywców, deklaruje, że pierwszym impulsem na drodze do samodzielnego poznawania świata były dla nich książki czytane w dzieciństwie.

7. Poszerzają słownictwo i rozwijają płynność wysławiania się
Kto dużo czyta, ten będzie potrafił znacznie lepiej formułować swoje myśli, wypowiadać opinie i konkretyzować poglądy, niż ten, kto tego nie robi. Rezultat? Osoba elokwentna może liczyć na bycie znacznie lepiej postrzeganą przez innych niż ktoś, kto nie potrafi się dobrze wysłowić, nawet jeśli ma coś ciekawego do powiedzenia. Forma przekazu to coś, co bardzo się liczy!

8. Poprawiają pamięć
W trakcie lektury, bez względu na rodzaj czytanej książki, jesteśmy zmuszeni do zapamiętywania bardzo wielu faktów. Najczęściej w ogóle nie mamy świadomości, że ten proces się odbywa – a jednak! Zdaniem naukowców poprawia to jakość połączeń synaptycznych w mózgu, a czym częściej oddajemy się takiemu ćwiczeniu, tym lepszą zdolnością zapamiętywania będziemy dysponować przez długie lata.

9. Rozwijają umiejętność pisania
Obcowanie ze znakomicie napisanymi zdaniami podczas lektury książek wpływa na nasze własne umiejętności w tym zakresie. Czytając, bez wysiłku przyswajamy poprawne konstrukcje gramatyczne i zapamiętujemy pisownię ortograficzną. Uwaga jednak – tylko naprawdę dobre książki są wartościowe w tej kwestii. Grafomańskie wytwory wręcz przeciwnie!

10. Pozwalają nam żyć podwójnie
„Kto czyta książki, żyje podwójnie” – te słowa Umberto Eco, to jeden z najpopularniejszych cytatów na świecie. Zapewne dlatego, że ujmuje w krótkim zdaniu coś bardzo ważnego: książki pozwalają nam zajrzeć wszędzie, gdzie tylko zechcemy. Dzięki nim odwiedzamy odległe kraje, poznajemy realia pracy ludzi różnych zawodów, przenosimy się w czasie w przeszłość i przyszłość. Czy istnieje lepsza rozrywka? Wanda Pawlik, Robert Wiśniewski

 

 
Wesprzyj nas