W książkach z serii „Góry z duszą” Monika Witkowska dzieli się z czytelnikami pasją przemierzania górskich szlaków. Autorka zgromadziła w tych publikacjach cały szereg zajmujących opowieści o wybranych szczytach, stokach i ludziach z nimi związanych.

Monika Witkowska, dziennikarka i podróżniczka, ma lekkie pióro i zdolność do dzielenia się swoją wiedzą w sposób przystępny. Czytając jej książki z serii „Góry z duszą” można poczuć się tak, jakbyśmy siedzieli z autorką przy ognisku po całym dniu górskich wędrówek i słuchali gawędy o świecie gór, który nie sprowadza się dla niej do miejsca sportowych wyczynów.

Monika Witkowska wychodzi z założenia, że na duszę góry składa się jej historia, a zatem po części odwieczne aspekty przyrodnicze, legendy trwające tak długo, jak ludzka obecność w danej okolicy, historie dawnych wypraw, tym różniących się od dzisiejszych, że najczęściej miały podłoże badawcze, a nawet dokonania współczesnych alpinistów, himalaistów i zwykłych turystów, którzy wysoko nad poziomem morza wciąż dokonują rzeczy niezwykłych, przekraczając, przede wszystkim, swoje własne granice.

Tym, co wyróżnia jej książki na tle innych tytułów literatury górskiej jest życzliwy i serdeczny stosunek do czytelnika pozbawiony choćby cienia snobizmu. Zdecydowanie nie o wszystkich autorach piszących o górach można to powiedzieć, natomiast Monika Witkowska z radością i otwartością dzieli się z odbiorcami tym, co przeżyła i czego się dowiedziała. A jest tego sporo!

Uporządkowaniu wielkiej ilości informacji dobrze służy forma serii „Góry z duszą” przypominająca w dużym stopniu układ graficzny czasopisma podróżniczego. Rozdziały podzielone według opisywanych górskich szczytów zawierają przestrzeń na dłuższe reportaże uzupełnione o ramki z informacjami praktycznymi i ciekawostkami, jest mnóstwo znakomitej jakości zdjęć, wzbogaconych o szczegółowe podpisy, a pod koniec każdego rozdziału ważne informacje dla tych czytelników, którzy zechcą samodzielnie wybrać się na szlak.

w książkach Moniki Witkowskiej każdy może znaleźć górę w sam raz dla siebie

W tym miejscu autorka zgromadziła dane dotyczące organizacji wejścia na szczyt, niezbędnego sprzętu wspinaczkowego, sposobów dotarcia na miejsce z Polski – a to przeważnie odległe podróże same w sobie mogące stanowić wyzwanie nie mniejsze niż zdobycie szczytu, najlepszego czasu na wyjazd i wszelkie dodatkowe informacje mogące się przydać górskiemu turyście. Turyście – bo Witkowska wybrała do swojej książki najprostsze warianty tras dostępne dla zdrowych, wysportowanych osób niekoniecznie dysponujących imponującym doświadczeniem wspinaczkowym. Co oczywiście nie oznacza, że autorka zachęca całkowitych amatorów do spacerów na wysokościach: przestróg i wskazówek w kwestii zachowania rozsądku i racjonalnego szacowania własnych możliwości jest w jej publikacjach niemało.

Zresztą w książkach Moniki Witkowskiej każdy może znaleźć górę w sam raz dla siebie, bo autorka opisuje nie tylko najwyższe szczyty kontynentów, ale też inne, równie dla niej ważne, jak polskie Rysy czy Śnieżka. Również każdemu mogą przydać się rady fachowca w kwestii tego, co należy zabierać ze sobą do plecaka wychodząc w góry, bo jak rokrocznie donoszą media, mamy z tym, jako nacja, ogromne problemy prowadzące nierzadko do tragicznych skutków nawet na prostych, zdawałoby się, krajowych szlakach.

Co jednak istotne, książki Moniki Witkowskiej czyta się z przyjemnością nawet wówczas, kiedy w ogóle żadnej wyprawy w wysokie góry nie planujemy. Autorka z dziennikarskim zacięciem wyszukuje i opisuje legendy, przybliża lokalny folklor, relacjonuje swoje własne przygody i spotkania z ludźmi na szlaku. Poznawanie tych opowieści to prawdziwa przyjemność. Robert Wiśniewski

Monika Witkowska spotka się z czytelnikami podczas Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego na festiwalowej scenie w Zakopanem przy Placu Niepodległości w niedzielę 11 sierpnia o godzinie 13:00. Zapraszamy!

Monika Witkowska, Góry z duszą, wydawnictwo Burda Media, Premiera: tom 1- 18 marca 2015, tom 2. Pasja i przygoda – 14 września 2016, tom 3. Szczyty marzeń – 28 listopada 2018
 
 

 
Wesprzyj nas