Fascynująca podróż szlakiem zabytkowych obiektów, i to bez wstawania z fotela, czeka na czytelników albumu „Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce”. To plon licznych podróży i fotograficznej pasji Marka Gaworskiego, autora dobrze znanego miłośnikom publikacji krajoznawczych.

Za murami zamków, pałaców i dworów zawsze kryje się jakaś ciekawa historia. Kilkaset takich opowieści związanych z obiektami na terenie Polski zebrał i przedstawił czytelnikom Marek Gaworski w albumie wydanym przez Wydawnictwo Arkady.

To ogromna objętościowo książka kierowana do osób, które dopiero zaczynają przygodę z poznawaniem zabytkowej architektury. Zawiera najważniejsze, lecz jednocześnie podstawowe, wiadomości o każdym z prezentowanych obiektów podane w duchu encyklopedycznym. Można więc czytać ją fragmentami przez długi czas, poznawać kolejne zabytki strona za stroną lub według własnego uznania, gustu estetycznego czy też innego dowolnie wybranego klucza.

To publikacja jak znalazł dla tych wszystkich, którzy do urlopowych wyjazdów chcą włączyć atrakcje w postaci zwiedzania interesujących miejsc, lecz nie do końca wiedzą, co konkretnie chcieliby zobaczyć. Marek Gaworski służy podpowiedzią i zachętą, a najlepiej sprawdzają się w tym celu jego zdjęcia, bo „Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce” to klasyka wydawnictw albumowych, gdzie ilustracje albo stoją na równi z warstwą tekstową, albo wręcz przyznawane jest im pierwszeństwo.

Większość fotografii zamieszczonych w książce autor wykonał osobiście, za wyjątkiem zdjęć archiwalnych, których reprodukcje także znalazły się na kartach albumu. Można więc oddać się przyjemności podróży w czasie i porównań minionego stanu obiektu z jego dzisiejszym wyglądem. Autor ukazuje odwiedzane miejsca nie tylko z zewnątrz – w wielu przypadkach zagląda też z aparatem do pałacowych pokoi, zamkowych komnat czy korytarzy.

Sporą atrakcję stanowią zdjęcia wykonane z powietrza, jakie wciąż jeszcze należą do rzadkości. Dzięki nim możliwe jest poznanie skali obiektów widzianych w perspektywie ich otoczenia. I tutaj z pewnością czekają na wielu odbiorców książki niespodzianki, bo chociaż tak powszechnie znane perły architektury jak Wawel, Zamek Królewski w Warszawie bądź Zamek Książ nieustannie widujemy na zdjęciach i nagraniach filmowych z różnej perspektywy, to jeszcze nie wszystkie mniej popularne zabytki doczekały się uwiecznienia za pomocą drona – praca Marka Gaworskiego to zmienia.

Tym, czego w książce zabrakło, jest choćby kilka słów wstępu bądź autorskiego komentarza w innej formie na temat tej publikacji. Zgromadzenie tak obszernego materiału bez wątpienia wymagało wcześniejszego opracowania koncepcji. Pozostaje więc poczucie niedosytu, że autor nie zechciał podzielić się z czytelnikami, jak to zwyczajowo w albumach bywa, informacjami na temat swego zamysłu i pasji, która doprowadziła do powstania tej przebogatej książki. Nikodem Maraszkiewicz

Marek Gaworski, Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce , wydawnictwo Arkady, Premiera: 5 czerwca 2019
 
 

 
Wesprzyj nas