Niezwykły przekrój przez historię połowy dziewiętnastego wieku – od Chile po Kalifornię ogarniętą gorączką złota, poprzez Chiny i Hongkong. Wielokulturowość, przygoda, życie codzienne i miłość.

Opowieść rozpoczyna się w 1849 roku, kiedy Kalifornię ogarnia gorączka złota. W tym samym czasie, siedem tysięcy mil na południe, w chilijskim porcie Valparaíso, mieszka młoda dziewczyna, Eliza Sommers, szaleńczo zakochana w Joaquínie Andiecie. Kiedy jej kochanek, posłyszawszy o bogactwie leżącym na ulicy w Kaliforni, pełen nadziei, że to właśnie jemu dopisze szczęście, wyjeżdża na północ w poszukiwaniu Eldorado, brzemienna kobieta decyduje się ruszyć za nim.

Tak zaczyna się jej trudna podróż, którą odbywa na gapę pod pokładem żaglowca w towarzystwie Chińczyka medyka Tao Chi’ena, późniejszego przyjaciela i mentora. Wyprawa do Kaliforni daje jej niespotykaną w tamtej epoce niezależność, a kilkuletnia wędrówka po świecie sprawia, iż niewinna dziewczyna przemienia się w nieprzeciętną i silną kobietę, a w miejsce jej młodzieńczej miłości, w jej sercu pojawia się dojrzałe uczucie do swojego opiekuna i przyjaciela.

Tak prezentuje się fabuła książki „Córka fortuny” chilijskiej pisarki Isabel Allende. W ogólnej koncepcji jest bardzo bliska innej powieści tejże autorki – “Ines, pani mej duszy”, kontynuując historyczne fascynacje Allende burzliwymi dziejami swojego rodzinnego kraju. Mimo, że akcja toczy się kilka wieków później, niż “Ines…” podobne są styl narracji, sposób konstruowania portretów psychologicznych bohaterów, ich umiejscowienie w przełomowych czasach, które dają możliwość pokazania motywacji, motorów działania, skomplikowanych losów bohaterów, którzy stają się dzięki temu bliscy czytelnikowi.

Autorkę winniśmy cenić również za zdolność do ciekawego przedstawienia tła historyczno-politycznego, wielokulturowości miejsc, w których toczy się akcja i ich lokalnego kolorytu. Jeśli dołożyć do tego coraz lepsze umiejętności gawędziarskiego snucia opowieści powstaje książka wciągająca czytelnika bez reszty.

“Córka fortuny” to fascynujący świat, czasem straszny, czasem zabawny, to także poruszająca opowieść o miłości i przyjaźni, o chciwości i o odwadze, i mimo, że osadzona w egzotycznym dla europejskiego czytelnika świecie sprzed blisko dwu wieków – pozostaje uniwersalna w swym przesłaniu. (B)

Isabel Allende
Córka fortuny
Muza 2009

 
Wesprzyj nas