Europejskiej Nocy Literatury 2019 organizowana jest pod hasłem „Klasyka na nowo”. 8. edycja wydarzenia odbędzie się 25 maja na placu Grunwaldzkim.

Europejska Noc Literatury to realizowany w wielu miastach kontynentu projekt, prezentujący twórczość pisarzy z różnych europejskich krajów. To święto czytelników, którzy w ten jeden wieczór usłyszeć mogą znakomitą prozę w interpretacjach wybitnych twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.

Przygotowany przez kuratorkę Justynę Sobolewską program skupiać się będzie na nowych przekładach klasycznych pozycji europejskiej literatury.

Europejska Noc Literatury odbędzie się 25.05.2019 w godzinach od 18:00 do 23:00


Kto i gdzie czyta

Audytorium Wydziału Chemii, Piotr Głowacki
ul. Fryderyka Joliot-Curie 14
„W poszukiwaniu utraconego czasu” Marcela Prousta)

Zbór Kościoła Zielonoświątkowego, Dorota Pomykała
ul. Miła 7/9
„Bracia Karamazow” Fiodora Dostojewskiego

Fandom, Renata Dancewicz
plac Grunwaldzki 6,
urywek „Dołu” Andrieja Płatonowa

Sala dziekańska budynku H-14 PWr, Ewa Kasprzyk
Wybrzeże Wyspiańskiego 40
„Ulisses” Jamesa Joyce’a

Gmach Głównym Uni. Przyrodniczego, Roma Gąsiorowska
ul. Cypriana Kamila Norwida 25
„Pani Bovary” Gustave’a Flauberta

Instytut Matematyczny Uni. Wrocławskiego, Jacek Koman
plac Grunwaldzki 2/4, sala im. Edwarda Marczewskiego Instytutu Matematycznego UWr
„Zgroda w Dunwich” H.P. Lovecrafta

Fabryka Sensu, Max Cegielski
ul. Benedykta Polaka 21
„Jądro ciemności” Josepha Conrada
Ilona Ostrowska
„Baśnie” Hansa Christiana Andersena

Patio budynku A-1 PWr, Jacek Braciak
ul. Cypriana Kamila Norwida 7
„Proces” Franza Kafki

Centrum Symulacji Medycznej UMed, Robert Więckiewicz
ul. Tytusa Chałubińskiego 7A
„Obcy” Alberta Camusa

Miejsca czytań w tym roku zlokalizowane zostaną wokół placu Grunwaldzkiego. Wybór tej okolicy jest nieprzypadkowy – to przestrzeń, która po 1945 roku musiała zostać zdefiniowana na nowo, dzięki czemu nowe odczytania ikonicznych tytułów europejskich twórców wybrzmią tu w szczególny sposób.

Na zrujnowanym podczas Festung Breslau „Grunwaldzie” obok pozostałości kwartałowej zabudowy, która pokrywała dzielnicę w XIX wieku, po wojnie wyrosła socrealistyczna zabudowa akademicka. To także tutaj sąsiadują ze sobą najbardziej imponujące propozycje modernistycznych budowniczych powojennego Wrocławia z nowoczesnymi biurowcami ze szkła i stali.

ENL zagości oczywiście – inaczej w okolicy takiej jak Plac Grunwaldzki być nie mogło – w przestrzeniach akademickich: czytania odbędą się m.in. w bliźniaczych audytoriach Wydziału Chemii (ul. Fryderyka Joliot-Curie 14) i Instytutu Matematycznego (plac Grunwaldzki 2/4) Uniwersytetu Wrocławskiego oraz gmachu głównym Uniwersytetu Przyrodniczego (ul. Cypriana Kamila Norwida 25). Pojawią się jednak i miejsca zdecydowanie mniej oczywiste, jak zlokalizowany na esplanadzie modernistycznego kompleksu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak Fandom (plac Grunwaldzki 6), nietypowa przestrzeń co-workingowa zorganizowana w XIX-wiecznej kamienicy – Fabryka Sensu (ul. Benedykta Polaka 21) czy neogotycki Zbór Kościoła Zielonoświątkowego (ul. Miła 7/9).

Magazyn Dobre Książki objął wydarzenie patronatem medialnym
 

 

 
Wesprzyj nas