Terry Pratchett – specjalista od światów równoległych, twórca Świata Dysku, tym razem zabiera nas w podróż do świata bardziej nam bliskiego. Wygląda on dość znajomo, nieodparcie narzuca się porównanie ze złotym okresem rozkwitu Imperium Brytyjskiego – ale po bliższym poznaniu okazuje się być alternatywną wersją ziemskiej historii.

Powieść, w założeniu przeznaczona dla młodzieży, utrzymana jest w stylistyce przygodowej literatury Roberta Louisa Stevensona, okraszona dodatkowo poczuciem humoru, będącym znakiem rozpoznawczym autora. Jak zwykle u Pratchetta – znajdziemy tu połączenie pastiszu i humoru, momentami komicznych przygód bohaterów z całkiem poważną problematyką i wcale nie zabawnymi refleksjami o naszym świecie.

Jak na powieść przygodową przystało, nie brakuje mocnego początku (kataklizm na skalę światową, kilku ocalałych bohaterów), wartkiej akcji, dramatycznych wydarzeń, mężnych czynów, odkrycia tajemnicy sprzed wieków czy zabawnych dialogów. Jednak to tylko warstwa zewnętrzna książki, o wiele więcej dzieje się w tle przygodowych zdarzeń. Ta książka to przede wszystkim rzecz o zderzeniu kultur i religii, o trudnym dorastaniu i dojrzewaniu społecznym, o męstwie, miłości i poświęceniu. Bohaterowie stając na progu dorosłości szybciej, niż by chcieli, muszą go przekroczyć bardziej zdecydowanie, niż sobie to wcześniej wyobrażali i w sposób, którego wcale nie pragnęli. I radzą sobie z tym wyzwaniem zaskakująco dobrze.

Przekaz autora jest jasny: życie to wyboista droga, prowadząca przez rozczarowania i dramaty, dająca niewiele chwil radosnych i miłych, ale nadzieja na te chwile to właśnie motor napędowy naszego działania. I co ważne – trzeba żyć nie tylko dla siebie, ale, może nawet przede wszystkim, dla innych, bo to daje największą radość życia.

Książka nie przynosi happy endu, czego można by oczekiwać po tego typu powieści. Pozostawia natomiast czytelnika w niepewności, z ważnymi pytaniami, z wątpliwościami, podsuwając dyskretnie różne rozwiązania, ale bez prostych recept i odpowiedzi wprost – i w tym tkwi także jej siła. Doskonała, prowokująca do myślenia! (B)

Terry Pratchett
Nacja
Wydawnictwo Rebis 2009

 
Wesprzyj nas