Biblioteka Klasztoru O.O. Karmelitów w Krakowie na Piasku to wyjątkowy skarb dziedzictwa kultury materialnej Polski i Europy. Znajduje się w niej ok. 12 tys. starodruków, m.in. 317 inkunabułów, 350 średniowiecznych i nowożytnych rękopisów, iluminowane księgi liturgiczne, prace o tematyce teologicznej, historycznej i medycznej. Początki księgozbioru sięgają XV wieku, a w jego powstaniu znaczący udział miały darowizny krakowskich mieszczan i uczonych.
W kolekcji karmelitów znajdują się między innymi księgi ze zbiorów króla Zygmunta Augusta, Baltazara Behema, lwowskiej kapituły katedralnej, rektorów Akademii Krakowskiej – Jakuba i Krzysztofa Naymanów, znanych lekarzy: Macieja z Kobylina, Jana Retyka, Andrzeja Wargockiego, Szymona Serenniusza, Macieja z Krajny, Stanisława Zawadzkiego oraz najcenniejsze – książki medyczne zgromadzone w XVI wieku przez pochodzącego z Zurychu krakowskiego lekarza Antona Schneebergera.
Dla badaczy – historyków medycyny szczególne znaczenie mają dzieła medyczne sprzed kilku wieków, a zwłaszcza zamieszczone w książkach marginalia czyli odręczne zapiski i komentarze ich czytelników. Spore zainteresowanie badaczy z całej Europy budzą choćby unikatowe XVI-wieczne starodruki zawierające m.in. opisy operacji z okresu renesansu. W klasztornej bibliotece znajdują się rzadkie wydania dzieł klasyków medycyny – Galena, Hipokratesa i Paracelsusa, a niektóre ze starodruków to jedyne zachowane na świecie egzemplarze.
Krakowski księgozbiór to najstarsza karmelitańska biblioteka w Polsce, jej początki sięgają XV wieku, a zasadniczy kształt otrzymała z końcem XVI wieku. Przenoszona i ukrywana w czasie kataklizmów i wojen zdołała przetrwać w praktycznie niezmienionym kształcie do dzisiaj. Sala biblioteczna została ozdobiona w 1698 roku zachowanymi do dzisiaj malowidłami. Główny księgozbiór znajduje się obecnie na terenie klasztornej klauzury i nie jest publicznie dostępny, dzieła są udostępniane jedynie badaczom. ■Grzegorz Bogusz
Mają Państwo ochotę zobaczyć to wyjątkowe miejsce? Jeśli tak, to zapraszamy czytelników portalu „Dobre Książki” na zwiedzanie, które poprowadzi dr Szymon Sułecki, archiwista i bibliotekarz klasztornych zbiorów specjalnych, znawca dziejów książki rękopiśmiennej i drukowanej.
WIĘCEJ INFORMACJI
Bardzo chciałabym zwiedzić. Takie książki jak dotychczas widziałam chyba tylko w filmach, a nigdy na własne oczy. Coś pięknego!
Że coś takiego jest w Krakowie to do dzisiejszego dnia nie miałem pojęcia. Super akcja aby to pokazać dla szerszego grona, niech ludzie wiedzą bo “cudze chwalicie swego nie znacie”.
Wspaniała akcja, szkoda, ża mam daleko do Krakowa.
Super akcja! Dobrze, że mamy takie miejsce w naszym rodzimym kraju! Szkoda, że mam niezły kawałek do Krakowa. Życzę uczestnikom wspaniałych chwil! Powdychajcie za mnie cudowny zapach starych zakurzonych książek 🙂
Przepiękne miejsce na zdjęciu. Atmosfera w nim panująca musi być wyjątkowa. Jak przedmówcy mam zbyt daleko do Krakowa więc życzę innym wspaniałej wycieczki oraz czekam na relację! 🙂
Cudnie te regały wyglądają, jak z filmu, magicznie!!!