Przeczytałeś reportaż, który wywarł na tobie wielkie wrażenie? Możesz go zgłosić do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Swoje propozycje może przesłać każdy.

Nagroda im. Ryszarda KapuścińskiegoNagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki ustanowiona i fundowana przez Miasto Warszawę przyznawana jest co roku autorom wybitnych reportaży. Zgłoszenia reportażu do udziału w konkursie mogą dokonać nie tylko wydawnictwa, ale też każdy czytelnik, natomiast jurorzy konkursu rozpatrzą wszystkie nadesłane zgłoszenia, w marcu ogłoszą tytuły dziesięciu wyróżnionych reportaży, pięć książek finałowych poznamy miesiąc później, a laureatów – w maju 2019, podczas uroczystej gali na Warszawskich Targachów Książki.

Jak dokonać zgłoszenia? Wystarczy wysłać swoją propozycję na adres: Biuro Kultury Urzędu m. st. Warszawy, pl. Bankowy 2, pokój nr 2318, 00-095 Warszawa, z dopiskiem: „Nagroda Kapuścińskiego”. W propozycji powinny znaleźć się: imię i nazwisko autora, tytuł, wydawca zgłaszanej książki, a także dane kontaktowe nadawcy. Można dołączyć również samodzielnie napisane uzasadnienie wyjaśniające dlaczego to właśnie ta książka, zdaniem zgłaszającego, zasługuje na nagrodę. Zgłoszenia można nadsyłać do wtorku 15 stycznia 2019.

Do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego można zgłaszać książki autorów żyjących, zarówno polskich, jak i zagranicznych, opublikowanych w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Do konkursu nie można zgłaszać dzieł zbiorowych, np. antologii, a jedynie książki autorskie.

Jury konkursu 10. jubileuszowej edycji, którego współorganizatorem została „Gazeta Wyborcza” to: Olga Stanisławska (przewodnicząca), William R. Brand – angielski tłumacz Ryszarda Kapuścińskiego, dr hab. Julia Fiedorczuk z Instytutu Anglistyki UW, krytyk literacki i filmowy Tadeusz Sobolewski oraz prof. Nina Witoszek z Uniwersytetu w Oslo. Sekretarzem jury jest Bożena Dudko.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody są: Jean Hatzfeld i tłumacz Jacek Giszczak; Swietłana Aleksijewicz i tłumacz Jerzy Czech; Liao Yiwu i tłumacze Wen Huang oraz Agnieszka Pokojska; Ed Vulliamy i tłumacz Janusz Ochab; Elisabeth Åsbrink i tłumaczka Irena Kowadło-Przedmojska; Michał Olszewski i tłumacz Mariusz Kalinowski; Paweł P. Reszka; Rana Dasgupta i tłumacze: Barbara Kopeć-Umiastowska oraz Marta Szafrańska-Brandt; Anna Bikont i Sergiusz Kowalski.
Od czwartej edycji nagroda dla tłumacza została oddzielona od nagrody dla autora, więc do konkursu można zgłaszać także przekłady reportaży opublikowane w 2018 roku. Nikodem Maraszkiewicz

 

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

 
Wesprzyj nas