Wrocław świętował Bookera dla Olgi Tokarczuk. Pisarka, która jest związana ze stolicą Dolnego Śląska od wielu lat, 22 maja 2018 otrzymała – jako pierwsza Polka – Man Booker International Prize, jedną z najważniejszych nagród literackich na świecie. Jury Bookera doceniło angielskie wydanie powieści “Bieguni” (ang. Flights) w przekładzie Jennifer Croft. 29 lipca, na dziedzińcu wrocławskiego Arsenału, podczas spotkania z czytelnikami prezydent Wrocławia wręczył pisarce złotą odznakę honorową Wrocławia „Wrocław z wdzięcznością – Wratislavia Grato Animo”.

Wratislavia Grato Animo: Antonia Lloyd-Jones, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i Olga Tokarczuk

Kiedy wręcza się odznaczenie, to honoruje się laureata. Mam wrażenie, że teraz jest odwrotnie, że to pani Olga nas wszystkich uhonoruje, przyjmując odznaczenie – powiedział prezydent Wrocławia. Złotymi odznakami Towarzystwa Miłośników Wrocławia doceniono także tłumaczące na język angielski Jenefer Croft i Antonię Lloyd-Jones. Croft, która wraz z Tokarczuk zdobyła za “Biegunów” Bookera, pracuje obecnie nad przekładem „Ksiąg Jakubowych”, Antonia Lloyd-Jones na koncie ma przekład trzech powieści naszej pisarki – „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny” oraz „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (ta ostania pozycja ukaże się we wrześniu w Wielkiej Brytanii i Australii).

Odznaka „Wrocław z wdzięcznością – Wratislavia Grato Animo” przyznawana jest od 2016 r. za zasługi w działalności publicznej na rzecz rozwoju Wrocławia. W gronie uhonorowanych są m.in.: prof. Ewa Michnik, ks. kardynał Henryk Gulbinowicz, Tadeusz Nestorowicz, Beata Maciejewska.

Man Booker International Prize to jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich świata, często porównywana do Nobla lub Pulitzera. Przyznawana jest od 2005 roku (początkowo w cyklu dwuletnim) pisarzom z całego świata za powieść wydaną w języku angielskim. Nagrodą jest 50.000 funtów, dzielonych po równo między autora i tłumacza. Booker International jest rozszerzeniem Booker Prize, wyróżnienia przyznawanego od 1969 r. pisarzom będącym obywatelami Wspólnoty Narodów, Zimbabwe lub Irlandii, ostatnio również Stanów Zjednoczonych.

Wśród laureatów Booker International Prize są m.in. Ismail Kadare (pierwszy laureat), Alice Munro, Philip Roth. W 2005 roku nominowano do nagrody Stanisława Lema. Do tegorocznej edycji jury wybrało 108 książek, z których wyłoniło najpierw 13, a następnie 6 finalistów. Obok “Biegunów” Olgi Tokarczuk w finałowej szóstce znalazły się następujące pozycje: “Vernon Subutex 1”- Virginie Despentes (Francja), “The White Book” – Han Kang (Poludniowa Korea), “The World Goes On” – László Krasznahorkai (Węgry), “Like a Fading Shadow” – Antonio Muñoz Molina (Hiszpania), “Frankenstein in Baghdad” – Ahmed Saadawi (Irak). Beata Kaniewska

zdjęcie: Krzysztof Kaniewski

 

Wratislavia Grato Animo

 
Wesprzyj nas