Pisarski duet Douglas Preston i Lincoln Child nie bez przyczyny zyskał sobie znaczące grono wielbicieli: udane thrillery trzymające w napięciu od pierwszej do ostatniej strony to ich specjalność. Do niemałej już biblioteczki tytułów stworzonych przez tych poczytnych pisarzy dołączył właśnie kolejny – powieść „Krąg Ciemności” wydana w Polsce nakładem Wydawnictwa Albatros. Tym razem agent Aloysius Pendergast, zapewne dobrze znany wielu czytelnikom chociażby z takich przebojów wydawniczych jak „Relikt” czy „Martwa natura z krukami” czy tzw. trylogii Diogenesa, wyrusza w kolejną misję: musi odnaleźć i sprowadzić do tybetańskiego klasztoru tajemniczy artefakt, który posiada niezwykłą moc i może być bardzo niebezpieczny dla świata. W śledztwie i poszukiwaniu skradzionego przedmiotu pomagać mu będzie Constance Green, która wprawnie zdobywa szlify u boku mistrza.

Jak to bywa przeważnie w thrillerach sensacyjno-przygodowych od początku wiadomo, że w grę wchodzi potencjalna zagłada świata, a bohater musi go ocalić. Oczywiście spodziewamy się, że mu się to uda, ale Preston i Child nieodmiennie zastawiają w tej materii pułapki na czytelnika. Co krok – a właściwie co kilka stron – okazuje się, że fabuła wcale nie zmierza w żadnym ze stereotypowych kierunków. Wyobraźnia pisarzy sprawnie wyprzedza przypuszczenia czytelnika, zwodzi go na manowce, zaskakuje w doprawdy przyjemny sposób, w myśl powiedzenia „Nic nie jest tym, na co wygląda”. Ta reguła sprawdza się w „Kręgu ciemności” bez wyjątków. Może i świat będzie ocalony, ale zupełnie nie tak, jak możnaby się tego spodziewać.

Oprócz tego poważnie wieje grozą. Pisarski duet operuje słowami jak zdolny malarz paletą farb – malują piórem (a raczej klawiaturą komputera) przejmujące pejzaże. Ciarki przechodzą po plecach już od pierwszych stron. Autorzy pozwalają naprawdę poczuć ów lodowaty wiatr pędzący przez himalajskie wąwozy, zapach kadzideł, mrok bezkresnej nocy. Natychmiast jesteśmy tam, gdzie bohaterowie, reagujemy żywo na obrazy, które powstają z rzędów liter – a to w literaturze sensacyjnej wcale nie taka oczywistość. Dzięki wytrawnemu warsztatowi literackiemu powieść czaruje grozą i niepokojem, a wraz z rozwojem intrygi potwierdza się, że największy strach i spustoszenie sieją nie wymyślne potwory z zaświatów, ale zupełnie ludzkie żądze, ambicje, a także… rozczarowania! (B)

Douglas Preston & Lincoln Child
Krąg ciemności
Wydawnictwo Albatros A Kuryłowicz 2010

 
Wesprzyj nas