Wnętrza nowej Biblioteki Medycznej UJ CM w Krakowie zyskają nowoczesną i funkcjonalną aranżację dzięki pomysłom studentek Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Magdalena Jankowska i Weronika Mateja zajęły ex aequo pierwsze miejsce w konkursie mającym wyłonić najciekawsze rozwiązania dla tego obiektu.
Konkurs na aranżację kilku wybranych wnętrz nowej Biblioteki Medycznej UJ CM skierowany do studentów Wydziału Architektury Wnętrz ASP został ogłoszony w marcu tego roku na podstawie porozumienia o współpracy między tymi uczelniami podpisanego przez Rektora ASP prof. Stanisława Tabisza oraz Prorektora UJ ds. CM prof. Tomasza Grodzickiego. Z osiemnastu zgłoszonych projektów Jury wybrało trzy: na pierwszym miejscu – ex aequo – znalazły się projekty Magdaleny Jankowskiej i Weroniki Matei, miejsce trzecie zajął projekt autorstwa Sylwii Gielaty i Pauliny Knapczyk. Projekty wnętrz bibliotecznych przygotowane przez studentki znajdą zastosowanie w Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej na Kampusie Medycznym w Krakowie – Prokocimiu.
–Autorki wyłonionych projektów zostaną zaproszone do współpracy z głównym architektem, z którym będą opracowywały projekt wykonawczy dla wnętrz biblioteki, a który będzie kompilacją pomysłów i rozwiązań zaproponowanych przez nich w projektach konkursowych – mówi dr hab. Beata Gibała-Kapecka, prof. ASP, Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz. – Jednak w tym konkursie ważne jest jeszcze coś innego, a mianowicie to, że dowartościowuje się biblioteki jako instytucje. Wyłonione prace pokazują, że pełnią one wielofunkcyjne role kulturotwórcze – dodaje.
O wyborze projektów zdecydowało jury w składzie: prof. Krystyna Sztefko – pełnomocnik rektora UJ ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej w Collegium Medicum, Marta Walczak – kierownik Działu Inwestycji, Remontów i Eksploatacji CM, Anna Uryga – dyrektor Biblioteki Medycznej UJ CM, Beata Bator – zastępca dyrektora Biblioteki Medycznej UJ CM, mgr inż. arch. Marlena Pilch – architekt, Marcelina Kościółek – przewodnicząca Rady Samorządu Studentów UJ CM oraz Andrzej Gołda – Dział Inwestycji, Remontów i Eksploatacji CM.
Jak zaznacza pani Beata Gibała-Kapecka decyzja nie była łatwa, ponieważ każdy z jurorów zwracał uwagę na inne walory zgłoszonych prac: – Jury składało się z ekspertów różnych dziedzin i każdy z nich podszedł do wyborów i ocen z subiektywnego punktu widzenia, na przykład od strony praktyczności albo też pod kątem możliwości realizacyjnych. Zatem jednym spodobał się pomysł na niestandardowe rozwiązanie układu regałów z książkami, inni zanegowali, że to za duża strata powierzchni i nie pomieszczą one księgozbiorów – relacjonuje. Ostatecznie zostały wybrane projekty, które, po zrealizowaniu, pozwolą studentom w komfortowych warunkach zdobywać wiedzę subtelnie wspierając ich wysiłki poprzez sprzyjającą skupieniu kolorystykę czy oświetlenie, a także wpisujące się kosztowo w założenia finansowe inwestora.
Wynik prac projektowych każdy będzie mógł ocenić samodzielnie, ponieważ czytelnia dostępna będzie dla wszystkich zainteresowanych osób, nie tylko tych ze środowiska medycznego. Ostateczny termin realizacji obiektu poznamy w 2019 roku. ■Grzegorz Bogusz
Zdjęcia nagrodzonych projektów opublikowano za zgodą Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP.